Co? Gdzie? Kiedy?

FILM NIEMY Z MUZYKĄ NA ŻYWO!: „Bestia” i koncert Orkiestry Ludwika Sarskiego W ostatni dzień lata zapraszamy na pokaz filmowy połączony z koncertem muzyki na żywo w wykonaniu Orkiestry Ludwika Sarskiego. Międzynarodowa gwiazda przedwojennego kina niemego Pola Negri wystąpi w filmie “Bestia” z 1917 roku (sprzed 105 lat!).

Na projekcję połączoną z koncertem zapraszamy do Amfiteatru Letniego 23 września 2022 r. o 19:00. Wstęp wolny.

ORKIESTRA LUDWIKA SARSKIEGO – Kolektyw artystyczny założony przez dwóch multiinstrumentalistów – kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Artyści łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing, czy klezmer. Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą. Działalność Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie autorskiej muzyki na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Romana Polańskiego i innych. 14 maja nakładem wydawnictwa DUX ukazała się debiutancka płyta OLS THE KID, która jest hołdem dla twórczości Chaplina i inspirowana jest filmem „Brzdąc”, którego stulecie premiery przypadało na 2021 rok. Film „Bestia” w reż. Aleksandra Hertza opowiada tragiczną historię trójkąta miłosnego: młodej artystki oraz jej dwóch kochanków, byłego i nowego, żonatego z inną kobietą. Rolę artystki gra Pola Negri, największa gwiazda ówczesnego polskiego kina. Talent Negri został szybko zauważony za zachodnią granicą – najpierw podbiła Niemcy, a w 1922 roku podpisała kontrakt z Paramount Pictures i wyjechała do Hollywood. Wielkie powodzenie Poli Negri za oceanem wykorzystał dystrybutor Jesse A. Levinson, który kupił „Bestię”, dokonał jej nieznacznej przeróbki i przedstawiał jako „The Polish Dancer”. Eksport filmu do Stanów Zjednoczonych pozwolił zachować obraz do dnia dzisiejszego – wszystkie polskie kopie zaginęły lub zostały zniszczone w czasie wojny. Film jest najstarszym zachowanym obrazem z udziałem aktorki i jednym z dziewięciu, które nakręciła dla wytwórni Sfinks.

Wydarzenie jest częścią przedsięwzięcia „Wrota Kultury” – projekt „Tarnów – Nowe Spojrzenie” realizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny. Sfinansowano ze środków Funduszy Norweskich. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. www.norwaygrants.org