Ładowanie

Obrazy Magdaleny Miłoś na Wawelu

Obrazy Magdaleny Miłoś na Wawelu

Obrazy Magdaleny Miłoś można zobaczyć na wystawie czasowej „Hymn o miłości” na Zamku Królewskim na Wawelu. Prace artystki były wcześniej prezentowane w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie, a kuratorką wystawy jest Ewa Łączyńska-Widz, szefowa BWA.

Magdalena Miłoś jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, przez lata związana była z Liceum Sztuk Plastycznym w Tarnowie, gdzie uczyła malarstwa. Malarka aktywnie współtworzy tarnowskie środowisko artystyczne.

Wystawa prezentuje najnowszy cykl prac Magdaleny Miłoś, nad którym pracowała ponad dwa lata. Ekspozycja składa się z dwóch części: pierwszej – wielkoformatowej, przedstawiającej motywy fauny i flory oraz drugiej – vanitas, czyli mniejszych obrazów, obiektów malarskich, portretów trumiennych ważnych dla artystki osób.

Pomysł, a raczej potrzeba realizacji cyklu o faunie i florze powstał po obejrzeniu przez artystkę pokazu arrasów na Wawelu, pod tytułem „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021 – 1961 – 1921”. Pomimo uwodzącej i kojącej warstwy pięknych materii, kolorów oraz form, przejmujące i zaskakujące było dla niej odkrycie przytłaczającej i bolesnej prawdy: niepokojącego przesłania, że życie jest nieustanną walką. Są w nim atak, pościg, walka i zadawanie bólu. Wybór i decyzja. Kat i ofiara. Obok bujności życia, różnorodności, bogactwa, płodności i piękna jest śmierć… Piramida życia, nowe rodzi się na obumarłym. Od czasów prastarego lasu, ciągle, aż do dziś – pomimo kultury i cywilizacji oraz wynalazków, odkryć i osiągnięć – bezwzględnie działa to samo prawo natury. Jeleń, baranek, wąż, ptaki, prazwierzęta, ich relacje i kombinacje układów budują narrację i napięcia. Przestrzeń i perspektywa są często irracjonalne. Kompozycje piętrzą się i dynamizują wertykalnie. Połyskujące tkaniny są piękne. Pod warstwą zmysłową obok obfitości i afirmacji życia jest walka i nieuchronność śmierci, kontrasty i równoczesne napięcia. Zmysłowa warstwa przynosi ulgę, zmiękcza i tuszuje skażenie świata. Obiecuje możliwość doskonałego poznania i zapowiada istnienie doskonałej harmonii /Ewa Łączyńska – Widz/

„Hymn o miłości” na Wawelu będzie można oglądać do 1 września. Do tego czasu zaplanowano dwa oprowadzania artystki i kuratorki. Odbędą się 16 lipca i 27 sierpnia.

Foto: archiwum KADRU

Share this content:

Opublikuj komentarz