Konferencja prasowa tarnowskiej Lewicy

Kandydaci Lewicy z okręgu tarnowskiego przedstawili na czwartkowej konferencji prasowej swoje propozycje dotyczące kwestii socjalnych. Do najważniejszych z nich należą przeznaczenie 8% PKB na służbę zdrowia, bezpłatne leki dla seniorów i dzieci, budowa 300 tysięcy mieszkań pod tani wynajem w ciągu najbliższych czterech lat, zapewnienie psychologa w każdej szkole, czy likwidacja umów śmieciowych.

Jak stwierdził lider tarnowskiej listy Lewicy Jacek Jabłoński, „rolą Lewicy jest dbałość o to, żeby nikt nie został zostawiony z tyłu. O to, żeby każdy mógł godnie żyć i żeby nie było gorszych i lepszych. Praca musi być szanowana i należycie wynagradzana”.

Jadwiga Urbanik, kandydatka z miejsca 17. zwróciła uwagę na konieczność dofinansowania służby zdrowia. „8% PKB na służbę zdrowia to konieczność. Tylko wtedy zapewnimy odpowiedni poziom opieki medycznej i godne zarobki medyków. Chcemy też wzmocnić rolę placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, żeby wzmocnić profilaktykę i diagnostykę. Szpitale są przepełnione pacjentami”.

Ewa Skowrońska, kandydatka z miejsca 4. zwróciła uwagę na wykluczenie transportowe. „Dziś ogromna rzesza Polek i Polaków pozostaje bez możliwości dotarcia do miejsca pracy. Dlatego będziemy odtwarzać lokalne połączenia kolejowe i autobusowe, by pociąg dojeżdżał do każdego powiatu, a autobus do każdej gminy. Wprowadzimy dotacje dla samorządów na rozwój transportu publicznego” – podkreśliła Ewa Skowrońska.

Przedstawiciel młodego pokolenia, kandydat z ostatniego miejsca na liście – Kamil Mitera poruszył problem braku mieszkań. „My jako pierwsi mówiliśmy, że mieszkanie jest prawem, nie towarem. To bardzo palący problem, gdyż w Polsce brakuje 1,5 miliona  mieszkań. Dotyczy to głównie osób między 25., a 35. rokiem życia, z których połowa nadal mieszka z rodzicami. Na budowę 300 tysięcy nowych mieszkań przeznaczymy 20 miliardów złotych w ciągu czterech lat, z czego 3 miliardy pokryją fundusze europejskie z KPO” – stwierdził Kamil Mitera.

Na konferencji działacze Lewicy poruszyli również kwestię związaną z sytuacją pielęgniarek i położnych ze szpitala Św. Łukasza w Tarnowie. Jak poinformował Jacek Jabłoński, 20 września posłanka Lewicy Daria Gosek – Popiołek wystosowała do Marszałka Województwa Małopolskiego interwencję poselską, domagając się przeprowadzenia kontroli w szpitalu Św. Łukasza. „Jak informowały nas pielęgniarki i położne, część pracowników nadal nie otrzymała należnych im podwyżek. Do dziś nie zostały wdrożone zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy, zgłoszone po kontroli w tarnowskim szpitalu, która odbyła się w lutym i marcu bieżącego roku” – stwierdził Jacek Jabłoński Ponadto jak czytamy w treści interwencji posłanki Gosek – Popiołek, pracodawca „nie zachował obowiązującego trybu zmian istotnych warunków umowy o pracę, co naruszyło art 29 Kodeksu pracy”.

„Jako Lewica nie godzimy się na to, żeby prawa pracownicze były łamane. Będziemy się upominać również o prawa naszych tarnowskich pielęgniarek i położnych i obiecujemy, że jeżeli po wyborach będziemy współrządzili, wykorzystamy wszystkie przewidziane prawem narzędzia, aby ich słuszne żądania zostały spełnione” – stwierdził Jacek Jabłoński.

Foto: R. Czerwiński

 

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *