„KOLACJA DLA GŁUPCA” XXVII OFK TALIA 2023

Na inaugurację XXVII Festiwalu Komedii Talia, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie przygotował premierę komedii Francisa Vebera „Kolacja dla głupca”. Reżyserii podjął się Tadeusz Łomnicki, który w Teatrze Solskiego otrzymał już niejedną festiwalową nagrodę (m.in. Nagroda Publiczności Talia 2021 dla spektaklu „Mayday”, Grand Prix Festiwalu Talia 2019 za „Akt równoległy”, czy w 2016 roku wyróżnienie za grę aktorską za rolę Mykologa w spektaklu „Sarenki” Tomasa Svobody).
Kto z nas nie żartował sobie z innych, czasem nawet bliskich osób, niech pierwszy rzuci kamień. „Niewinna zabawa”, tak można powiedzieć, kiedy nie jest się obiektem żartów. „Trzeba mieć do siebie dystans”. “Jak zainteresowany o tym nie wie, to nic złego się nie dzieje”. Pewnie niejednokrotnie tak sobie myślimy w podobnych sytuacjach. Tak też myśli główny bohater “Kolacji dla głupca”, Pierre Brochant, francuski wydawca bestsellerów. Perspektywa zmienia się jednak, gdy lądujemy po drugiej stronie barykady. W Kolacji…możemy przyjrzeć się, ale i pośmiać z obu stron tego spotkania-konfrontacji, bo życie, jak to życie, bywa przekorne. Zdarza się,że nasza “ofiara” staje się wybawcą, wróg przyjacielem a przyjaciel wrogiem.“Kolacja dla głupca” to pełna zwrotów akcji opowieść o(nie)niewinnej rozrywce „wyższych” (?) sfer, ale też o miłości, przyjaźni i konsekwencji naszych mądrych i niemądrych życiowych wyborów. Wszystko skąpane we francuskim wdzięku i poczuciu humoru, nie tak znów odległym, jak się okazuje, od naszego.
Reżyseria i opracowanie: Tadeusz Łomnicki
Opracowanie muzyczne: Antoni Skolias
Reżyseria świateł: Wiktor Obrok
Kostiumy i scenografia: Ewa Mroczkowska
Choreografia: Justyna Kaczmarska
Asystent reżysera: Jerzy Pal
Inspicjent, sufler: Aleksandr Stach
Obsada:
Pierre:Ireneusz Pastuszak
Christine: Kinga Piąty
Archambaud: Tomasz Piasecki
Francois: Jerzy Pal
Leblanc: Kamil Urban
Marlene: Karolina Fortuna
Chaval: Paweł Plewa (gościnnie)
Pokaz przedpremierowy: 21.09. godz. 18.00
22.09 – premiera godz. 20.30
Autorem plakatu do XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia jest tarnowski artysta – plastyk, projektant, teolog i pedagog Piotr Barszczowski
Foto: Lidia Jaźwińska

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *