Wystawa: Powroty | Returns

„Powroty. Oswajanie tożsamości” – motyw powrotów w próbie zrozumienia tożsamości żydowskiej jest elementarnym ogniwem. Wystawa przedstawia dziesięcioro bohaterów dwuletniego projektu artystycznego i dziesięć motywów ich indywidualnych powrotów ku żydowskości. Tożsamość we współczesnym zglobalizowanym świecie staje się cyklem życia, narodzin, istnienia, umierania i powrotu. Gdy możemy się dziwić, pytać, prowadzić otwarty dialog z innymi, uruchamiamy proces kształtowania świadomości, dając szansę rozwinięciu się swojej tożsamości.
Wystaw „Powroty” portretuje sześciu protagonistów i cztery protagonistki – opowiadających o swojej tożsamości żydowskiej, jak i o ich relacji z Polską. Co łączy takie osoby, jak wyglądały i wyglądają ich drogi życiowe, jak projektują (i przeżywają) swoją tożsamość tu i teraz w Polsce, ale też we współczesnym zglobalizowanym świecie?
W zawiązku z obchodami Święta Ulicy Żydowskiej Galicjaner Sztetl 2023 zapraszamy 2 września (sobota) o godzinie 18:00 na otwarcie wystawy „Powroty”, razem z Goethe-Instiut (Kraków), Kulturopracownią, Cricoteką, Festiwalem Kultury Żydowskiej, Moses Mendelssohn Stiftung. Wystawa, która prezentuje 10 sylwetek bohaterów i bohaterek i historie ich powrotu do żydowskich korzeni i tożsamości, będzie dostępna do zwiedzania w Galerii TCK do 16 września. (ZA: TCK)
Organizator: TCK
Foto: Lidia Jaźwińska

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *