Prezentacja listy Lewicy w Tarnowie

Rozpoczynają się prezentacje list kandydatów do Sejmu i Senatu.

W czwartek przedstawiciele tarnowskiej Lewicy przedstawili swoich kandydatów do Sejmu w naszym okręgu wyborczym. Listę, na której połowę kandydatów stanowią kobiety, otwiera współprzewodniczący Nowej Lewicy w Tarnowie, Jacek Jabłoński. Na kolejnych miejscach znaleźli się Dorota Kocoń – pielęgniarka z Tarnowa oraz Jan Skiba – górnik i szef struktur Nowej Lewicy z Brzeska. Na liście znajdują się również przedstawiciele partii Razem oraz osoby bezpartyjne. Dwie osoby to reprezentanci pokolenia dwudziestolatków.

Jak podkreślił Jacek Jabłoński, do głównych postulatów programowych Lewicy będą należały: zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 8% PKB, leki na receptę za 5 zł, budowa 300 tysięcy mieszkań na tani wynajem, czy likwidacja umów śmieciowych. Duży nacisk Lewica będzie również kładła na kwestie rozdziału kościoła od państwa i prawa do legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży.

Pełny skład listy Lewicy w naszym okręgu wygląda następująco:

 1. Jacek Jabłoński – współprzewodniczący Nowej Lewicy w Tarnowie. Współorganizator protestów w obronie praw kobiet, po których zorganizował dyskusję młodzieży lewicowej z katolicką mającą na celu promowanie dialogu. Pełnomocnik obywatelskiej inicjatywy „In vitro dla Tarnowa”, projektu wdrożonego w 2022 roku. Był współautorem wniosku o odebranie tytułu honorowego obywatela Tarnowa abp Skworcowi.
 2. Dorota Kocoń – pielęgniarka, pracuje w pogotowiu ratunkowym i szpitalach tarnowskich i brzeskim. Najważniejszymi dla niej punktami programowymi są służba zdrowia oraz pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym, szczególnie mającym problem z mobilnością.
 3. Jan Skiba – inżynier górnik, przewodniczący rady powiatowej Nowej Lewicy w Brzesku. W Sejmie chciałby zająć się kwestiami praw pracowniczych.
 4. Ewa Skowrońska – radna osiedla Dołuszyce w Bochni, prezeska ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej ,,Raba” w Bochni, była członkini Komisji Rewitalizacji’. W Sejmie chciałaby się zająć problemami służby zdrowia oraz prawami osób starszych i wykluczonych.
 5. Magdalena Terefenko – licencjatka kierunku studia nad Koreą, aktualnie w trakcie obrony licencjatu z politologii. Od trzech lat członkini małopolskiego okręgu Młodych Razem. Jako beneficjentka projektów zapobiegających wykluczeniu walczy o politykę równych szans. Uwrażliwiona na problemy osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów i rodzin.
 6. Zdzisław Dziob – inżynier górnik, emeryt Kopalni Soli w Wieliczce. Przewodniczący Zarządu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Górników w Polsce przy Kopalni Soli „Wieliczka”. Generalny Honorowy Dyrektor Górniczy.
 7. Jerzy Fijałkowski – absolwent Politechniki Krakowskiej; mgr inż. Wydziału instalacji sanitarnej i wodnej. Pracował na budowach krakowskich na stanowiskach kierowniczych, a obecnie od dwóch lat jest Prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Brzesku. Sprawy dla niego w kampanii najważniejsze to przywrócenie dobrych stosunków z Unią Europejską, zakończenie zadłużania Państwa kosztem przyszłych pokoleń i wprowadzenie na stałe renty wdowiej.
 8. Małgorzata Krupa – z zawodu położna, obecnie zajmuje się domem. Bliskie jej są problemy dotyczące praw kobiet. Wierzy w demokrację, aktywna uczestniczka protestów w obronie demokracji, sądów i praw kobiet.
 9. dr Agnieszka Sienicka – Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego, w 2017 roku otrzymała tytuł doktora nauk humanistycznych, obecnie pracuje jako nauczycielka języka polskiego. W kręgu jej zainteresowań znajdują się prawa kobiet oraz nowoczesna edukacja.
 10. Ryszard Kałat – radca prawny, mieszka w powiecie proszowickim.
 11. Dr Renata Niziołek, romanistka, tłumaczka, wykładowczyni akademicka na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Najbardziej interesuje ją praca na rzecz głębokich zmian systemu edukacji, większej autonomii nauczycieli, bardziej efektywnego kształtowania programów. Jak mówi, edukacja musi być skuteczna i szybciej reagować na zmieniającą się rzeczywistość.
 12. Mateusz Burzawa – z wykształcenia religioznawca i technik administracji. Od 21 lat aktywista społeczno-polityczny działający na rzecz świeckości państwa, równości i różnorodności, prawa do aborcji, a także ochrony przyrody oraz przeciwdziałania katastrofie klimatycznej.
 13. Barbara Kusiak-Kobylarz – działaczka społeczna w Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju i ochrony zdrowia powiatu dąbrowskiego. Przez 11 lat pracowniczka w pionie księgowym w szpitalu. Jej zainteresowania dotyczą przede wszystkim problematyki służby zdrowia oraz praw kobiet.
 14. Konrad Krupa – Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował Informatykę Gier Komputerowych. Prywatnie muzyk, trójboista. Aktywnie zaangażowany w działania na rzecz świeckiego państwa, ochrony środowiska oraz świadomości nt. osób nieneurotypowych.
 15. Marta Duda – z wykształcenia pielęgniarka dyplomowana, aktywna społeczniczka. Jej najważniejsze punkty programowe to rozdział kościoła od państwa, równouprawnienie osób LGBT, prawa kobiet i ochrona zwierząt.
 16. Adam Turowicz – z zawodu programista, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej na kierunku automatyka i robotyka. Działacz lewicowy, zainteresowany działaniem na rzecz świeckości państwa oraz poprawą sytuacji w polskiej nauce.
 17. Jadwiga Urbanik -zawodowo zajmuje się obsługą maszyn poligraficznych. W ramach działalności społecznej zajmuje się propagowaniem w mediach społecznościowych postaw pro zwierzęcych. Bliskie są jej również problemy edukacji i problem z dostępnością specjalistycznych usług medycznych dla dzieci. Mieszka w powiecie tarnowskim.
 18. Kamil Mitera – 25 letni tarnowianin, student, zawodowo jest kierownikiem sklepu. Od 4 lat koordynator Młodej Lewicy w okręgu tarnowskim, współorganizator protestów w obronie praw kobiet oraz zbiórek podpisów pod projektem legalnej aborcji. Startuje z hasłem Głos Młodego Pokolenia; skupi się na kwestiach związanych z edukacją, środowiskiem oraz zdrowiem.

Informacja prasowa organizatora

Foto: L.JAźwińska

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *