Dlaczego Tarnów „nie zasłużył” na rządową dotację na remont zabytków?

Tarnów złożył do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dziesięć wniosków (tyle było można) o dofinansowanie remontów i renowacji zabytkowych obiektów, w sumie aplikowano o 35 mln zł – 3,5 mln na każdy wyszczególniony zabytkowy obiekt. Wyboru dokonano po ocenie stanu zabytków i potrzeb renowacyjnych. Rząd rozdzielił ponad 2,5 miliarda złotych na 4807 projektów z całej Polski, ale Tarnów nie otrzymał ani złotówki

Przypomnijmy, iż Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma za zadanie wspieranie samorządów w odbudowie i remontach obiektów zabytkowych i ich ochronie przed degradacją. Dofinansowanie przyznane w ramach programu może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku, może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny to 2%.

Po ogłoszeniu listy beneficjentów okazało się, że rząd rozdzielił ponad 2,5 miliarda złotych na 4807 projektów z całej Polski, ale Tarnów nie otrzymał ani złotówki na żaden ze zgłoszonych projektów.

Jak to się stało, że miasto uchodzące za perłę renesansu, którego zabytki docenione zostały ostatnio m.in. przez CNN Travel (jedno z najpiękniejszych 15 mniejszych miast w Europie) zostało pominięte w podziale? Niestety nie wiadomo, bowiem nieznane są kryteria przyznawania dotacji, nie wiadomo, kto decydował o podziale, jakie czynniki były brane pod uwagę i czym „zasłużyły” sobie na pieniądze samorządy, które je otrzymały i dlaczego Tarnów sobie „nie zasłużył”.

Tego rodzaju sytuacja wydaje się co najmniej dziwna, choć nie brak głosów, iż decyzje tajemniczego gremium przyznającego dotacje z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków można w przypadku pominięcia Tarnowa uznać za skandaliczną. Prezydent Roman Ciepiela nazwał tę decyzję „jawną dyskryminacji Tarnowa”.

Tarnów złożył do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dziesięć wniosków. A oto lista zgłoszonych obiektów: renowacja budynku, w którym obecnie mieści się II LO (powstał w 1886 r); renowacja bimy i pozostałości po tarnowskiej Starej Synagodze oraz przyległego do nich zabytkowego skweru (lata 70. XVII wieku); renowacja domu wynalazcy Jana Szczepanika – zabytkowego budynku przy ul. Sowińskiego 11 (1907 r.); renowacja wnętrza Sali Lustrzanej w zabytkowym budynku przy ul. Wałowej 10 (1882 r.); renowacja zabytkowego budynku wojskowego, w którym mieście się siedziba Pałacu Młodzieży (1855 r.); renowacja zabytkowej kamienicy przy ul. Brodzińskiego 6, w której mieści się siedziba III LO (1896 r.); renowacja zabytkowego budynku dawnego banku przy ul. Mickiewicza 2, w którym mieści się siedziba Urzędu Miasta Tarnowa (1909 r.); renowacja zabytkowego muru ogrodzeniowego Cmentarza Starego na Zabłociu (1784 r.); renowacja bazyliki katedralnej (1330 r); renowacja budynku dawnych koszar wojskowych przy ul. Poniatowskiego 5, w którym obecnie działa zespół szkolno-przedszkolny (1879 r.).

W każdym z wniosków zostały opisane historyczne walory danego obiektu, zakres prac, których wykonania wymaga obiekt, jest też określony przewidywany okres realizacji inwestycji.

Ireneusz Kutrzuba

Rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *