Sytuacja w Grupie Azoty S.A. w Tarnowie.

Notatka Prasowa z konferencji Prasowej Parlamentarzystów PO i Radnych PO w Sejmiku Województwa Małopolskiego

Poseł Urszula Augustyn:

Grupa Azoty – drugi w Europie producent nawozów, Największy pracodawca w Tarnowie. W całej Polsce zatrudnia około 15 tys. pracowników. Sytuacja na rynku jest trudna, ale skoro problemy grupy biorą się z wysokich cen gazu, to trzeba zauważyć, że gaz dla Azotów sprzedaje inna spółka kontrolowana przez rząd. Na koniec tamtego roku grupa miała 882 mln zł zysków. Po pierwszym kwartale tego roku grupa ma 0,5 mld zł strat. Rozwiązać ten problem ma przejęcie jednego z zakładów przez Orlen. Jeżeli spółka Orlen wejdzie w posiadanie jednego z zakładów azotowych, razem ze spółką Anwil, która już  jest pod kontrolą giganta paliwowego zagospodaruje około 70 proc rynku produkcji nawozów. W takiej sytuacji pozostałe zakłady azotowe nie będą w stanie konkurować z tak dużym przedsiębiorstwem. Jeżeli rządzący chcą uratować spółkę niech podwyższą jej kapitał. Orlen ma „umiejętności” w skupowaniu, a następnie sprzedawaniu majątku narodowego. Jest to niepokojące dla wszystkich pracowników Grupy Azoty. Po wyjęciu zakładu w Puławach, Grupa zostanie z ponad 8 mld zł długu. Tym problemem powinni zająć się wszyscy, którym zależy na dobru Małopolski i dobru polskiego przemysłu chemicznego. To co robi rząd PiS jest skandaliczne. Zarządzający Grupą Azoty zarabiają miliony, a spółka notuje pół miliarda strat

Poseł Marek Sowa:

Konsolidacja polskich zakładów chemicznych była jednym z największych wyzwań rządu PO – PSL. Zakłady azotowe w Tarnowie były najważniejszym elementem tego przedsięwzięcia. Działania PiS są niezwykle szkodliwe. Gdy Mateusz Morawiecki był Prezesem banku dążył do tego, aby zakłady azotowe trafiły w ręce Rosjan. Dziś ten sam Morawiecki próbuje zniszczyć Zakłady w inny sposób, wyciągając najlepsze przedsiębiorstwo z grupy.

Przewodniczący Klubu Radnych KO w Sejmiku Woj. Małopolskiego Jacek Krupa:

Uważamy, że sejmik województwa powinien zająć się sytuacją w Grupie Azoty. Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji sejmiku. Będziemy żądali informacji od Marszałka województwa w tej sprawie. Przygotujemy rezolucję skierowaną do rządu, aby zaniechano działaniom, które szkodzą Grupie Azoty S.A.

Próba odwołania dyrektora Teatru Słowackiego w Krakowie

Jacek Krupa:

Mija już rok odkąd Marszałek Kozłowski grilluje dyrektora Teatru Słowackiego w Krakowie. W dalszym ciągu trwa postępowanie dyscyplinarne zmierzające do usunięcia Krzysztofa Głuchowskiego ze stanowiska dyrektora teatru. Niedawno ogłoszono nowy konkurs, który ma na celu wyłonić nowego dyrektora. Uważamy, że dyrektor Głuchowski bardzo dobrze wypełnia swoje obowiązki, świadczą o tym tłumy widzów, którzy przyjeżdżają do teatru z całej Polski. Działania zarządu województwa są zemstą za spektakl „Dziady”, który politycy PiS przyjęli do siebie. Sztuka powinna być wolna od polityki. Artyści mają prawo wyrażać wizję artystyczną w sposób nieskrępowany

Poseł Aleksander Miszalski:

Dyrektor Krzysztof Głuchowski jako dyrektor teatru im. Słowackiego jest bardzo ceniony. Jedynymi jego przeciwnikami są Marszałek Kozłowski oraz Kurator Nowak, ze względu na cenzurę, ponieważ nie spodobała się im jedna, czy dwie sztuki. Kultura nie może być cenzurowana . W obronie dyrektora stają pracownicy teatru i my również stajemy w jego obronie. Niech Marszałek Kozłowski wycofa się ze swoich decyzji, nie ogłasza konkursu na rok przed, niech zaczeka na wyniki wyborów, i niech nowe władze zdecydują o przyszłości teatru.

Podsumowania Igrzysk Europejskich

Radny Krzysztof Nowak:

Wczoraj zakończyły się Igrzyska Europejskie, Według polityków PiS było to największe wydarzenie sportowe w Europie. Zapowiadano miliony widzów, miliony turystów, a zamiast tego mieliśmy wiele wpadek, takich jak niedźwiedź za 12 złotych zamiast piwa, piosenka dla reprezentantów Włoch, która obrażała kibiców „Juwentusu”, zamieszanie związane z ustaleniem medalistów. Było wiele niedoróbek, takich jak dach, który odpadł z miejsca sportowych zmagań w Tarnowie, tylko dlatego, że Wojewoda zbyt późno wydal pozwolenie na budowę. To igrzyska, które były igrzyskami megalomani. Marszałek Kozłowski zapewniał, że jeździł po wszystkich miejscach sportowych zmagań i to nie prawda, że trybuny były puste. Niestety to były igrzyska pustych trybun. Prezes Igrzysk Europejskich chwalił się, że wyprzedano 70 – 80 proc. Biletów. Jest to pytanie, czy bilety kupowały zakłady pracy i instytucje wojewódzkie. Eksperci sportowi twierdzą, że ten format igrzysk nie morze sprzedać się w Europie. Mamy wiele innych imprez sportowych, które cieszą się większą popularnością. Na ceremonii zamknięcia nie pojawili się Prezydent Duda i Premier Morawiecki, co idealnie podsumowuje tą imprezę. Gratulujemy wszystkim sportowcom, ale niestety igrzyska od strony organizacyjnej oraz promocyjnej nie osiągnęły sukcesy. Na całą organizację wydano kilkaset milionów złotych, będziemy sprawdzać jak te pieniądze zostały wydane.

Aleksander Miszalski:

PiS od początku budował narrację, że będzie to świetna impreza. Od początku byliśmy sceptyczni temu wydarzeniu, ponieważ nie jest czas na takie wydatki, a impreza nie ma wielkiej rangi. Prawo i Sprawiedliwość zapewniało, że impreza odniesie wielki sukces, a skończyło się wielkimi pustkami na trybunach. Branża turystyczna nie zanotowała żadnego wzrostu. Gratulujemy wszystkim sportowcom sukcesu, ale wypadliśmy gorzej, niż poprzedni gospodarze imprez. Gdyby trybuny w Tarnowie były pełne fragment dachu mógł spaść komuś na głowę, dobrze, że na trybunach były pustki. Może kibice Inter Mediolan, bardziej będą lubić Polaków, ponieważ obrażono kibiców „Juwentusu”. Najlepszym podsumowaniem jest to, że nikt nie odebrał znicza olimpijskiego i znicz nie pojechał do kolejnego kraju, ponieważ nikt za 4 lata nie chce organizować tej imprezy.

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *