Spektakl „Lekkość” w Solskim – konferencja prasowa

Propozycja na międzypokoleniowe wyjście do teatru.Zapowiada się bardzo ciekawie, intrygująco, bo spektakl jest obrazem życia i refleksją z niego płynącą.
Kim jest współczesny młody człowiek? Z czym się mierzy? Czym jest młodość? Jak podejmować życiowe decyzje, kiedy jest tak dużo możliwych dróg, a w głowie huczy głośnik?
Te pytania stawia sobie niejeden młody człowiek i bohaterka spektaklu „Lekkość”, który premierowo na Małej Scenie 11 czerwca.
Spektakl naświetla z różnych stron fragmenty z życia Dominiki Mazur, siedemnastoletniej dziewczyny z Tarnowa starającej się odnaleźć harmonię i określić swój kierunek działania. Musi się zmagać z otaczającą ją rzeczywistością, konwenansami, oczekiwaniami rodziny i czekającą za rogiem odpowiedzialnością. Ale co się stanie, gdy nadmiar odbierze jej klarowność myślenia? Czy ucieczka jest dobrym rozwiązaniem? I czy historia fikcyjnej postaci Dominiki jest całkowicie zmyślona?
Wiek nastoletni to czas, kiedy wszyscy pytają kim chcesz być, a młody człowiek przeżywa właśnie burzę hormonów, ma tysiące pomysłów na ten temat, ma dziś dostęp do nieograniczonej ilości informacji. Młody człowiek wchodzący w dorosłość pływa po morzu nieskończonych możliwości, i nie wiadomo jak się w tym odnaleźć. Zaczęliśmy jakiś czas temu pracę z tekstem, a po rozmowach i warsztatach z młodymi ludźmi okazało się, że rodzą się nowe tematy, że nasz okres wchodzenia w dorosłość był inny, że są obszary, z którymi w ogóle nie mieliśmy wówczas styczności, jak Internet czy sztuczna inteligencja – Wiktor Stypa, autor i reżyser.
Jak jednogłośnie zauważają twórcy spektaklu oraz młodzież z grupy „Szklana maska” uczestnicząca w próbach, warto aby na spektakl przyszli nie tylko młodzi, ale także wybrali się na niego międzypokoleniowo rodzice z dziećmi czy dziadkowie.
Spektakl skłania do zastanowienia się nad swoim byciem rodzicem, byciem w relacji – podkreśla Andrzej Skowron, dramaturg.
Autor i reżyseria: Wiktor Stypa
Dramaturgia: Andrzej Skowron
Scenografia: Weronika Filipek
Muzyka: Michał Lazar
Multimedia: Dawid Kozłowski
Choreografia: David Tas
Reżyseria Światła: Anna Siek
Asystentka reżysera, projekt plakatu, inspicjent, sufler: Izabela Wielgus
Na scenie zagrają: Karolina Fortuna, Angelika Smyrgała, Kamil Urban, Przemysław Płaczek
Pokaz przedpremierowy 10 czerwca godz. 20.00, Mała Scena
Prapremiera 11 czerwca godz.19.00, Mała Scena
Prapremiera młodzieżowa 13 czerwca godz. 17.00, Mała Scena. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem.
Foto: Lidia Jaźwińska

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *