KONFERENCJA PRASOWA – IGRZYSKA EUROPEJSKIE 2023 – TARNÓW

Tarnów jest oficjalnym partnerem Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Codziennie, od 20 czerwca do 2 lipca odbywać się będą w naszym mieście rozgrywki sportowe w czterech dyscyplinach: piłka ręczna plażowa, wspinaczka sportowa, badminton, piłka nożna plażowa.
Uczestnicy Igrzysk Europejskich będą mogli zdobywać kwalifikacje do udziału w Igrzyskach XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i rywalizować w mistrzostwach Europy w kilku dyscyplinach. Szacuje się, że w wydarzeniu weźmie udział 7,5 tysiąca sportowców reprezentujących 50 krajów.
Gościć będziemy drużyny zarówno kobiece jak i męskie, a Tarnów będzie miejscem imprezy sportowej, która jest jednym z ważniejszych sportowych wydarzeń roku w Polsce. Stadion piłkarsko-lekkoatletyczny będzie podczas Igrzysk Europejskich miejscem rozgrywania dyscyplin plażowych. W tym celu stadion jest modernizowany – powstały piaszczyste boiska do piłki nożnej, siatkowej i ręcznej oraz trybuna dla około tysiąca widzów, plus na terenie kortów dwa boiska treningowe z tymczasowymi trybunami dla około 200 widzów każda. Na zmodernizowanym stadionie, który po igrzyskach wróci do swoich pierwotnych funkcji, zostanie tarnowianom nowa trybuna i pełna infrastruktura.W przetargu na modernizację stadionu piłkarsko -lekkoatletycznego w Mościcach wpłynęła jedna oferta, złożona przez firmę Usługi Budowlano-Transportowe „ANKO”, opiewająca na kwotę 23 mln 800 tys. zł. Tyle wyniesie więc koszt modernizacji stadionu. Z rządowej puli miasto otrzymało 20 mln 138 tys. zł, reszta zostanie pokryta z miejskiego budżetu.Inwestycja obejmowała zaprojektowanie i wykonanie przebudowy stadionu na stadion piłkarsko-lekkoatletyczny w dwóch etapach. Etap pierwszy realizowany jest pod kątem Igrzysk Europejskich, obejmuje budowę trybuny zachodniej z infrastrukturą towarzyszącą. Docelowo, po zakończeniu dwóch etapów modernizacji, powstanie stadion umożliwiający rozgrywki I ligi piłki nożnej, z trybunami po stronie zachodniej i wschodniej po minimum 1000 miejsc każda, z podgrzewaną nawierzchnią z trawy hybrydowej oraz infrastrukturą zgodną z wymogami PZPN, obejmującą m.in. zaplecze, oświetlenie, parkingi itp.Z uwagi na budowę trybun i zaplecza z miejscami postojowymi nieznaczne została przesunięta płyta boiska w stosunku do boiska wcześniej istniejącego – w stronę północną, w kierunku Centrum Sztuki Mościce. Trybuna główna (zachodnia) jest obiektem o konstrukcji żelbetowej z pełnym zapleczem technicznym (szatnie, magazyny, część administracyjna i gastronomiczna) i sanitarnym, ze strefą VIP i strefą dla mediów. Zadaszenie trybuny obejmuje co najmniej 500 miejsc
Budowane jest też ogrodzenie zewnętrzne stadionu, system nagłośnienia, system identyfikacji kibiców, system monitoringu, oświetlenie zewnętrzne w technologii LED oraz parkingi.
* * *
Inwestycje drogowe w Mościcach, które miały być wykonane przed Igrzyskami Europejskimi, są już gotowe. Pozostaje jeszcze dokończenie stałej organizacji ruchu. Część zadań, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, zostanie zrealizowana po zakończeniu sportowej imprezy.Modernizacja była prowadzona przede wszystkim w obrębie ulic Czerwonych Klonów (skrzyżowanie z ulicami Chemiczną i Traugutta oraz budowa ciągu pieszo-rowerowego) a także ulicą Traugutta (budowa pętli autobusowej, modernizacja tej ulicy i drogi do Miejskiego Domu Sportu).
Zmodernizowana została zajezdnia autobusowa – nawierzchnie peronów wykonano z betonu – by były trwalsze.Elementami przygotowań do Igrzysk Europejskich są także budowa parkingu przy Stadionie Miejskim oraz węzła przesiadkowego przy ulicy Błonie.
Po zakończeniu sportowych zmagań zostanie zmodernizowana ulica Kwiatkowskiego; na skrzyżowaniu Czerwonych Klonów i Chemicznej powstanie dodatkowy wlot, który pozwoli na skomunikowanie z kompleksem obiektów sportowych. Zostanie tam zamontowana sygnalizacja świetlna, podobnie jak na ulicy Traugutta. W efekcie trzy skrzyżowania w ciągu ulicy Czerwonych Klonów zostaną objęte systemem ITS.
Prace zaplanowano też na drodze wewnętrznej w kierunku ogródków działkowych. Inwestycje są realizowane przy wsparciu z Rządowego Funduszu Polski Ład, na poziomie około 30 milionów złotych.

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *