Solidarni ze społecznością III LO im. A. Mickiewicza w Tarnowie

Manifestacja w obronie dyrektora Jana Ryby, stała się głośna już nie tylko w Tarnowie, ale też w całej Polsce. To jeden wielki absurd i zagrożenie dla polskiej szkoły. Z decyzją pani kurator Barbary Nowak nie można się zgodzić gdyż godzi ona w dobro szkoły i autorytet jej kadry, a przede wszystkim w bezpieczeństwo ucznia. Szkoła nie może poprawnie funkcjonować mając nad sobą „pręgierz” tak niekompetentnych decyzji – mówili głośno protestujący.
Dobro i bezpieczeństwo młodzieży powinno być priorytetem władz oświatowych. Takie podejście do sprawy ma dyrektor Jan Ryba i właśnie za to został ukarany przez małopolską kurator oświaty. Życie szkoły zostało zaburzone, dyrektorzy szkół nauczyciele nie mogą się bać, nie mogą chować głowy w „piasek”, nie mogą zamiatać problemów pod „szkolny dywan”. Wystarczy, że robią to inni bez żadnych kar i konsekwencji.
Głos zabrali: przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej, przewodniczący Rady Miejskiej Tarnowa i radni, przedstawiciele Tarnowskiej Lewicy, przedstawiciele społeczeństwa w tym rodzice oraz młodzież. Wszyscy mówili jednym głosem, w którym mocno wybrzmiały słowa „Murem za Dyrektorem” i „ODDAJCIE NAM DYREKTORA”.
W proteście przed szkołą nie uczestniczyli uczniowie III LO, bowiem jak powiedział przewodniczący Rady Miejskiej Tarnowa Jakub Kwaśny, „Dyrektor postąpił słusznie zamykając szkołę. Nie może dać powodu kuratorium oświaty do tego, żeby wykorzystało tę sytuację, ten dzisiejszy protest przeciwko niemu. Zachował się bardzo odpowiedzialnie”
Z decyzjami takimi nie zgodził się także Prezydent Roman Ciepiela, który wystosował do wojewody Łukasza Kmity stosowne pismo w przedmiotowej sprawie. Czytamy w nim: „wnioskuje o ponowne rozpatrzenie zarzutów postawionych przez Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim dyrektorowi III LO w Tarnowie Janowi Rybie i w związku z tym wstrzymuję się z decyzją o zawieszeniu go w obowiązkach”.
Co będzie dalej? Czy przyjdzie nam czekać do marca 2024 roku na właściwe rozwiązanie problemu?(według Kuratorium wtedy będzie decyzja). Miejmy nadzieję, że nie!
Organizator wydarzenia: Młodzieżowa Rada Miejska.
Foto: Lidia Jaźwińska, Robert Czerwiński

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *