TARNOWSKIE DNI ELEKTRYKI 2023

Hasło przewodnie: AD ASTRA – DO GWIAZD

Kolejny raz w Tarnowie odbywają się Tarnowskie Dni Elektryki. Początek 10 maja 2023 w auli Akademii Nauk Stosowanych o g. 9:00, natomiast 11. maja 2023 gościć będziemy w sali konferencyjnej TAURON Dystrybucja S.A. o g 10:00. Tym razem hasło przewodnie to „Ad Astra” zaczerpnięte z dewizy Tarnowskiej Uczelni, która obchodzi 25-lecie. Jak zwykle będzie okazja do uczestnictwa w interesujących wykładach i pokazach, które są otwarte dla wszystkich „ciekawych wiedzy”. Wśród prelegentów goszczą pasjonaci nauki i popularyzatorzy nauki, w tym „gwiazdy Internetu” jak Michał Eckstein i Sebastian Szybka, których prezentacje o kosmologii i fizyce przedstawione w ciekawej i przystępnej formie mają szybko rosnącą liczbę odsłon w serwisach internetowych. W czasie wydarzenia dowiemy się z czego zbudowany jest wszechświat i co zmieniło się w kosmologii w XXI wieku. Wśród wykładowców nie zabraknie też specjalistów z wielu branż techniki, a uczestnicy spotkania dowiedzą się między innymi o niezwykłych związkach aeronautyki i projektowania turbin wiatrowych, rozwoju odnawialnych źródeł energii, nowoczesnych systemach w elektroenergetyce w tym budowa bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Poznamy systemy pomiarowe do analizy dźwięków, hałasów, wibracji, podczerwieni do wykrywania gazów i substancji. Oprócz wykładów będą też pokazy sprzętu i łączności realizowane przez Polski Związek Krótkofalowców, pokazy firm z branży elektroniki, automatyki, mechatroniki, inteligentnych systemów pomiarowych. Promocyjne stoisko przygotowało też wydawnictwo Copernicus Center Press. Warto przypomnieć że Copernicus Center powstało z misją edukacji i popularyzacji nauki, w ramach fundacji tarnowianina, ks. Prof. Michała Hellera – laureata Nagrody Templetona.  Ich hasło: „Wydajemy do myślenia!”. Jeszcze w maju 2023 r. nakładem wydawnictwa ukaże się nowa książka ks. profesora o pierwszym twórcy teorii względności czyli… Koperniku!

Głównym organizatorem Tarnowskich Dni Elektryki jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział w Tarnowie, a współorganizatorami są Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie oraz TAURON Dystrybucja S.A. Największe wsparcie zapewnia wydawnictwo Copernicus Center Press.

ZAPRASZAMY!

Szczegółowy program:

Dzień pierwszy – 10 maja (środa) – ANS w Tarnowie, aula im. Jana Szczepanika (ul. Mickiewicza 8, budynek C,  godz. 9:00-13:00)

 1. Michał ECKSTEIN – Z czego składa się Wszechświat?Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Copernicus Center – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego
 2. Jan SZNAJDER – Źródła odnawialne – wykorzystanie naturalnych warunków środowiskowych. OT SEP
 3. Andrzej CHYLA – Aeronautyka w projektowaniu turbin wiatrowych–  SVANTEK
 4. Jacek SPISAK – Nowoczesne rozwiązania pomiarowe i symulacyjne w obszarze wibroakustyki. EC TEST Systems Sp. z o.o.
 5. Jarosław KNAPEK – Termowizja w przykładach: kamery typu smart, kamery do detekcji gazów, termowizja aktywna. EC TEST Systems Sp. z o.o.
 6. Konkursdla uważnych słuchaczy (przydadzą się przybory do pisania!)
 7. Prezentacje i pokazyw holu i przed budynkiem Instytutu Politechnicznego:
 • – Copernicus Center Press – promocja książek i wydawnictwa,
 • – Polski Związek Krótkofalowców – pokazy łączności i sprzętu;
 • – Koła Naukowe;
 • – Promocja firm: SVANTEK, EC TEST Systems Sp. z o.o., APTIV. Koła naukowe

 

Dzień drugi – 11 maja (czwartek) – siedziba TAURON Dystrybucja S.A sala konferencyjna – niebieska (ul. Lwowska 72-96b, godz. 10:00-13:00)

 1. Michał CEGIELSKI – Charakterystyka bloku 910 MW na parametry nadkrytyczne TM S.A., doświadczenie eksploatacyjne i projektowe. TAURON Wytwarzanie S.A.
 2. Sebastian SZYBKA – Kosmologia XXI wieku – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ
 3. Maciej MRÓZ – Zielone inwestycje w Grupie TAURON – TAURON Zielona Energia Sp. Z o.o.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *