Projekt Obywatelski „Renta Wdowia”

Działacze tarnowskiej Lewicy zbierali w sobotę podpisy poparcia dla obywatelskiego projektu „Renta Wdowia”. Projekt, zainicjowany przez Lewicę przewiduje zwiększenie świadczenia dla wdów i wdowców. Aktualnie po śmierci małżonka jest możliwy wybór między zachowaniem własnej emerytury lub 85% świadczenia małżonka. Projekt Lewicy przewiduje możliwość wyboru między zachowaniem własnej emerytury wraz z otrzymaniem 50% świadczenia po zmarłej osobie lub wariantem odwrotnym, gdyby był finansowo korzystniejszy.
„Po śmierci małżonka wydatki nie dzielą się przez dwa, ponieważ pozostaje do zapłaty ten sam czynsz, oraz opłaty, a wydatki na leki stają się często coraz większe. Rolą państwa jest przede wszystkim dbanie o tych, którzy sami poradzić sobie nie mogą. Dlatego Lewica wyszła z tą inicjatywą i również w Tarnowie ją bardzo wspieramy” – powiedział Jacek Jabłoński, współprzewodniczący tarnowskiej Nowej Lewicy i organizator zbiórki.
Projekt, zainicjowany przez Lewicę, ma charakter inicjatywy obywatelskiej. Oznacza to, że organizatorzy muszą zebrać dla niego 100 000 podpisów poparcia w skali kraju. Obywatelskie projekty, w przeciwieństwie do poselskich muszą być procedowane nawet po wygaśnięciu kadencji Sejmu, w trakcie której zostały zgłoszone.

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *