Nagroda Naukowa „Ratio et Spes” dla ks. prof. Michała Hellera

Laureatem międzynarodowej Nagrody Naukowej „Ratio et Spes” został w tym roku ks. prof. Michał Heller, kosmolog, filozof i teolog.
Nagroda ta przyznawana jest od 2020 roku wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Watykańską Fundację Joseph Ratzinger-Benedetto XVI za wybitną interdyscyplinarną publikację naukową lub cykl publikacji mieszczących się w corocznie określanej problematyce.
Czwartej edycji towarzyszył temat „Człowiek wobec Wszechświata”. Zdaniem jury najlepiej w tę problematykę wpisała się ostatnia publikacja „Nieskończenie wiele wszechświatów. Od Einsteina do nieskończoności” ks. prof. Michała Hellera, który nagrodę „Ratio et Spes” otrzymał również w uznaniu całokształtu twórczości.
Ks. prof. Michał Heller jest emerytowanym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, członkiem stowarzyszonym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego oraz założycielem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Jest również członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, laureatem prestiżowej Nagrody Johna Templetona i Nagrody Erazma i Anny Jerzmanowskich, a także Kawalerem Orderu Orła Białego.
Jest autorem licznych prac naukowych i książek popularnonaukowych. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół fizyki relatywistycznej, w szczególności kosmologii relatywistycznej, geometrycznych metod w fizyce, filozofii przyrody i historii nauki oraz problematyki z pogranicza nauki i teologii.
Foto: L. Jaźwińska (archiwum KADRU

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *