Flaga Igrzysk Europejskich 2023 dla Tarnowa

W związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Europejskimi ’23, których niektóre dyscypliny rozegrane zostaną również w Tarnowie, prezydentowi Romanowi Ciepieli uroczyście została przekazana flaga Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Uroczystość odbyła się w Sali Lustrzanej.
Flagę Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich przekazał marszałkowi Województwa Małopolskiego Witoldowi Kozłowskiemu wiceprezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich ‘23. Maciej Kurp, zaś marszałek wręczył ją prezydentowi Romanowi Ciepieli podkreślając, iż Tarnów jako jedno z pierwszych miast Małopolski zgłosiło chęć współorganizowania igrzysk i od tej pory robi wszystko, aby ta najważniejsza obecnie impreza sportowa w Europie miała godną oprawę. Marszałek przypomniał też ideę olimpizmu, zwracają m.in. uwagę na fakt, iż w okresie olimpiad w starożytnej Grecji zaprzestawano wszelkich działań wojennych, konfliktów zbrojnych i sporów. Witold Kozłowski zaznaczył też, iż w związku ze współorganizacją IE’23 Tarnów wpisał się na stałe na listę miast olimpijskich.
Roman Ciepiela podziękował Witoldowi Kozłowskiemu za zaangażowanie i determinację w organizację i przygotowania do Igrzysk Europejskich w Małopolsce oraz za wybranie Tarnowa jako areny sportowych zmagań przedstawicieli pięciu dyscyplin olimpijskich i zadeklarował, iż wszystkie obiekty budowane na potrzeby imprezy będą gotowe na czas. Prezydent zwrócił się również do tarnowian z apelem, aby pokazali swoją gościnność wszystkim osobom, sportowcom, działaczom i kibicom, którzy pojawią się w naszym mieście pomiędzy 21 czerwca a 2 lipca. – Mam nadzieję, iż spodoba im się nasze piękne miasto i wrócą do niego jeszcze, zapraszając swoje rodziny i przyjaciół – dodał Roman Ciepiela.
W uroczystości przekazania flagi udział wzięli również uczniowie tarnowskich szkół oraz przedstawiciele tarnowskich klubów i organizacji sportowych.
Uczestnicy Igrzysk Europejskich odbywających się latem w Małopolsce będą mogli zdobywać kwalifikacje do udziału w Igrzyskach XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i rywalizować w mistrzostwach Europy w kilku dyscyplinach. Szacuje się, że w wydarzeniu weźmie udział 7,5 tysiąca sportowców reprezentujących 50 krajów.
Według dotychczasowych ustaleń, w ramach Igrzysk Europejskich w Tarnowie odbędą się zawody we wspinaczce, badmintonie, plażowej piłce ręcznej, plażowej siatkówce oraz plażowej piłce nożnej.
Z Igrzyskami Europejskimi wiążą się duże inwestycje, które realizowane są w Tarnowie. Największą jest kompleks przeznaczony do treningów i rozgrywek w dyscyplinach plażowych, który już powstaje w miejscu starego zespołu basenowego oraz na terenie byłego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego w Mościcach. 3.5 hektarowy kompleks wypoczynkowy, budowany w miejscu starego zespołu basenów, po zakończeniu igrzysk służyć będzie tarnowianom jako letni park wodny. Na terenie stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego w Mościach powstaną piaszczyste boiska do piłki nożnej, siatkowej i ręcznej oraz trybuna dla około tysiąca widzów oraz dwa boiska treningowe z tymczasowymi trybunami. To pierwszy etap modernizacji stadionu. Gdy znajdą się środki zrealizowany zostanie etap drugi i miasto będzie miało nowoczesny obiekt sportowy, umożliwiający rozgrywki I ligi piłki nożnej, z dwiema trybunami po minimum 1000 miejsc każda, podgrzewaną nawierzchnią z trawy hybrydowej oraz infrastrukturą zgodną z wymogami PZPN, obejmującą m.in. zaplecze, oświetlenie, parkingi itp.
Do tego dochodzi jeszcze kompleks inwestycji drogowych w Mościcach.
Wszystkie inwestycje związane z IE ’23 kosztować będą około 100 mln zł, z czego około 90 proc. to środki zewnętrzne.

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *