MPK przetestuje elektrycznego MANA

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne rozpocznie testy elektrycznego autobusu marki MAN, model Lion’s City E, który trafi do Spółki już jutro, 3 lutego.
Po wyposażeniu autobusu w niezbędne systemy, w tym biletowy, oraz inne konieczne akcesoria, zacznie się dwutygodniowy test pojazdu. Od najbliższej soboty tj. 4 lutego do 17 lutego będzie go można spotkać na tarnowskich ulicach, na których będzie obsługiwał popularne linie czyli 0,1,2,3,9,14,30,33. Testy mają na celu sprawdzenie pojazdu w jak najlepszym stopniu w tarnowskich warunkach oraz określenie jego przydatności do stałego kursowania w ramach miejskiego transportu publicznego.
W 2018 roku Spółka również sprawdzała elektryczny autobus, wtedy był to Solaris Urbino 12 Electric, w którym zamontowana bateria o pojemności 200kWh pozwalała zrealizować jedynie 30-50% wymaganego przebiegu.
Rynek pojazdów elektrycznych rozwija się w dynamicznym tempie i dziś warunki techniczne są dużo lepsze niż 5 lat temu.
Man Lion’s City E jest wyposażony w baterię o pojemności 480 kWh, co gwarantuje zasięg 280 km, dodatkowo zasięg jest rozszerzony o odzyskiwanie energii przy każdym hamowaniu. Jest to nowoczesny miejski autobus, ze wszelkimi udogodnieniami mieszczący 79 pasażerów. Autobus zostanie przekazany Spółce MPK wraz mobilną ładowarką.
Obecnie koszt elektrycznego autobusu wynosi od 2,5 do 2,8 mln złotych w zależności od wyposażenia danego pojazdu a to wymaga odpowiednich źródeł finansowania, przede wszystkim środków unijnych. Spółka MPK na bieżąco monitoruje ogłoszenia o naborze wniosków o dofinansowanie z UE.
Źródło:MPK Tarnów/foto:Man

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *