Nocna Cisza – Marek Napiórkowski & Artur Lesicki

Koncert świąteczny.
Duet, który w ostatnich latach oczarował odbiorców swoim filmowym, nominowanym do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” projektem „Celuloid”, ponownie podjął się opracowania znanych wszystkim tematów – tym razem w odsłonie świątecznej. Koncert kolęd pt. „Nocna Cisza” w wykonaniu mistrzów gitary Marka Napiórkowskiego oraz Artura Lesickiego odbędzie się w Święto Trzech Króli 6 stycznia 2023 r.
Prowadzący: Sebastian Szaforz
Miejsce i organizator: TCK
Marek Napiórkowski wraz z Arturem Lesickim nagrali kolejny duetowy album. Płyta „Nocna Cisza. Kolędy.” z nowym materiałem dwójki znakomitych polskich gitarzystów ukazał się jesienią 2020. Tradycyjne kolędy, a także współczesne melodie świąteczne, przełożone zostały na oryginalny i charakterystyczny język obu artystów. Duet, który w ostatnich latach oczarował odbiorców swoim filmowym, nominowanym do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” projektem „Celuloid”, ponownie podjął się opracowania znanych wszystkim tematów – tym razem w odsłonie zimowej i okazjonalnej, w aurze świątecznej. W barwnych odcieniach różnorodnych gitar usłyszymy między innymi „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Mizerną cichą”, „Anioł pasterzom mówił”, czy skomponowaną przez Krzysztofa Komedę „Szarą kolędę”.
„W zgiełku, nadmiarze, w zatrzęsieniu doznań jakie niesie nasze życie, cisza zawsze uszczęśliwia. Nocna Cisza daje szczęście na wielu poziomach. Spragnionego świątecznych uniesień napoi tęskną kolędową frazą. Głodnego jazzowych wrażeń nakarmi odważną reharmonizacją tematów znanych nam od kołyski. Nieuważnych ukoi aurą. I to czasami wystarczy. (…). Nie pytajcie przeto: czemu kolędy? Czy nie mamy dość już ich niezliczonych wersji? Odpowiedzą Wam celnie słowa Keitha Jarretta, który sięga od lat po, zdawało się zgrany do cna, bukiet starych amerykańskich piosenek: „Nieważne co. Ważne: jak.” – Marcin Kydryński
NOCNA CISZA. KOLĘDY.
1) Wśród nocnej ciszy
2) Z narodzenia Pana
3) W żłobie leży (inspirowane opracowaniem Witolda Lutosławskiego)*
4) Szara kolęda (Krzysztof Komeda)
5) Pójdźmy wszyscy do stajenki
6) Anioł pasterzom mówił
7) Mizerna cicha (Jan Gall)
Nie było miejsca dla Ciebie (Józef Łaś)
*ze zbioru „20 kolęd na głos i fortepian” 1947 PWM
Produkcja muzyczna i aranżacje – Marek Napiórkowski, Artur Lesicki
Fot: R. Czerwiński

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *