Światowy Dzień Donacji i Transplantacji w ZSEO w Tarnowie…

Patronatem honorowym wydarzenie objęli:

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” w Warszawie, Stowarzyszenie Osób Po Przeszczepie Serca Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum UJ w Krakowie.

W ramach wydarzenia odbyło się spotkanie z lekarzem Koordynatorem Transplantacyjnym oraz osobami, które swoje „drugie życie” zawdzięczają przeszczepowi serca. Dla uczniów była to okazja do pogłębienia wiedzy na temat metody leczenia ratującej życie, ale także refleksja, by niezależnie od tego ile mamy lat, rozmawiać z bliskimi na tematy trudne, również te związane z decyzją oświadczenia woli.

Zbigniew Cholewa, lekarz Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie, Koordynator Transplantacyjny, udzielił odpowiedzi na pytania, które w imieniu całej społeczności szkolnej zadały Daria Słowik i Martyna Kasprzyk, uczennice klasy II TOT. Po obejrzeniu fragmentu filmu „Podarowane życie”, uczennica Maya Florek i uczeń Łukasz Hajdas z klasy II TOT przeprowadzili rozmowę z jego bohaterem – Dominikiem Wiktorem.

Uczestnicy spotkania wysłuchali również wzruszającego nagrania z odpowiedziami na pytania zadane przez Maję i przesłane do żony pana Dominika. Swoją osobistą historią, w wywiadzie przeprowadzonym przez uczennice klasy III TŻ Justynę Jerzykowską i Weronikę Miłek, podzieliła się pani Małgorzata Rejdych, założycielka i Prezeska Stowarzyszenia Osób Po Przeszczepie Serca Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie transplantacji przedstawił dr hab. Adam Solak, ksiądz profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, który podkreślił również, jak ważne jest połączenie wiedzy z refleksją.

Ponadto, rozstrzygnięto konkurs wiedzy z zakresu transplantologii.  I miejsce zdobyła Klaudia Burnat kl. IV TAK, II miejsce ex aequo: Konrad Armatys kl. IV TOT i Sebastian Kupiec kl. IV TAK, III miejsce: Matt Banaś kl. IV TH5, a wyróżnienia otrzymały: uczennice klasy IV TAK: Oliwia Kawa, Aleksandra Stefan, Justyna Ziomek i Anna Mróz oraz uczennica kl. II TOT Klaudia Ostrowska. Dyplomy i nagrody rzeczowe laureatom wręczyli Dyrektor ZSEO Robert Kozioł i Wicedyrektor Jolanta Chmura. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali dodatkowe nagrody od Prezes SOPPS Małgorzaty Rejdych. Gościom wręczono również upominki ufundowane przez Urząd Miasta Tarnowa.

Na zakończenie wydarzenia, uczestnicy otrzymali zadanie domowe (*dla chętnych):

Rozmawiaj z bliskimi o transplantacji ratującej życie… Przypominać o nim będą podarowane gościom serduszka wytworzone techniką druku 3D przez Kamilę Ubas i Tomasza Pawlinę z klasy II TŻ ze szkolnego „Koła Miłośników Druku 3D”. Uczniowie rozdawali również broszury edukacyjne i blankiety oświadczeń woli przekazane szkole przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.

Działania szkoły wspierała Rada Rodziców przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. W organizację włączyła się także Kwiaciarnia „Flosarium” z Osiedla Gumniska-Zabłocie.

Patronat medialny objęły lokalne media: Tygodnik „Temi”, dziennik „Gazeta Krakowska”,  RDN Małopolska,  Niezależny Serwis Informacyjny KADR, Nasze-miasto.pl, Tarnowskieinfo.pl,  Nasz-Tarnów.pl, Tarnów.net.pl,  „Ilustrowany Kurier Codzienny”,  Magazyn „Miasto i Ludzie”, „Kurier Tarnowski”,  Tarnowska TV oraz STARnowa.tv , która transmitowała wydarzenie na żywo na Facebooku.

W spotkaniu uczestniczyli dr hab. Tadeusz Mędzelowski Profesor Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University, Prezeska Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Tarnowskiego Ogrodnika im. Władysława Woźnego, Przedstawiciele Rady Osiedla Nr 6 „Gumniska-Zabłocie” oraz Prezydium Rady Rodziców przy ZSEO.

Organizatorką wydarzenia była pedagog szkolna Ewa Matejska, która przygotowała je wspólnie z uczennicami i uczniami klasy II Technikum Organizacji Turystyki z wychowawczyniami Grażyną Sabat i Dorotą Kruczek. W przedsięwzięcie zaangażowała się również młodzież z innych klas. Wszyscy otrzymali dyplomy z rąk Dyrektora szkoły.

Zarówno pomysłodawczyni, organizatorce pani Ewie Matejskiej jak i wszystkim wspierającym działania szkoły w tym zakresie należą się słowa uznania i podziękowania, za propagowanie idei przeszczepów jako wielkiej wartości dającej życie innym.

Foto:Mateusz Kołodziej

 

 

 

 

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *