Absolwenci byłego Technikum Mechanicznego – świętowali 50. lecie matury

„Co przeszło nie wróci, jeżeli jednak pięknie przeszło, długo jeszcze świecić będzie”
Wzruszające, piękne spotkanie po latach. Pojawili się uczniowie i profesorowie, mieszkający w Tarnowie oraz ci, którzy mieszkają obecnie w innych miastach, miejscowościach Polski, a także poza jej granicami m.in. w Kalifornii, Chicago, Londynie, Paryżu. Łącznie w spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób z różnych roczników. To grupa, którą szkoła połączyła więzią przyjaźni i wartościami owocującymi przez cały czas w ich życiu. Najstarsi uczestnicy spotkania mieli już ponad 80 lat. Inicjatorem spotkania była grupa absolwentów na czele z Wojciechem Dzikowskim.
Z okazji tego wyjątkowego dla wszystkich spotkania, została wydana publikacja „Technikum Mechaniczne w Tarnowie – Panorama Historyczna od 1866 – 1979”, autorstwa ks. Janusza Królikowskiego i Anny Gąsior. Ideą jej powstania było upamiętnienie i utrwalenie w pamięci społecznej kolejnych pokoleń Nauczycieli i absolwentów nieistniejącego już Technikum Mechanicznego. To ciekawa historia o ludziach, autorytetach, czasach przeszłych, a jednak nadal ciągle żywych w pamięci absolwentów tej szkoły.
Potwierdzeniem tego są słowa Komitetu Organizacyjnego „Co w tej książce upamiętniamy? Najwspanialszą szkołę na świecie – szkołę techników w różnych specjalnościach, ale także szkołę życia, mądrości, moralności i dozgonnej przyjaźni. Szkołę, która wydała wspaniałych ludzi: ministrów, generałów, prawników, przedsiębiorców, a przede wszystkim najlepszych mechaników i konstruktorów….”
Ważnym elementem historycznym był przedwojenny Sztandar, który uzupełniał to wydarzenie nadając mu rangę wyjątkowości i powrotu do początków szkolnej tożsamości.
To spotkanie było także czasem wspomnień, refleksji, powrotem do lat młodzieńczych, wymianą doświadczeń i odnowieniem przyjaźni – już w innej rzeczywistości. Nie zapomniano również o tych, którzy odeszli. Uczczono ich pamięć minutą ciszy.
Oprawę artystyczną i klimat spotkania stworzył tarnowski zespół LELIWA JAZZ BAND.
« z 2 »
Info/Foto: Lidia Jaźwińska
Cała galeria tu: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3314962772113135&type=3

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *