Klasyka w Parku Strzeleckim – 1

Koncert pierwszy
To kameralne koncerty muzyki klasycznej z udziałem absolwentów i pedagogów Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Jako pierwszy wystąpił zespół Amirova Trio.
Zespół Amirova Trio powstał w 2018 roku, kiedy na Akademii Muzycznej w Krakowie spotkali się: kijowska pianistka Julia Amirova, tarnowski kontrabasista Mikołaj Sikora oraz perkusista z Bielska Patryk Gajda. Trio znałazło się na liście zwycięzców konkursu „Partnerstwo dla Muzyki 2.0” (IV edycja) oraz zdobyło III nagrodę w Międzynarodowym Festiwalu Mikołajki Folkowe (XXX edycja). Zespół występował w znanych polskich klubach jazzowych jak: Strefa (Kraków), Piec Art (Kraków), Piwnica pod Baranami (Kraków), Harris Piano Jazz Bar (Kraków), Metrum (Bielsko-Biała), 12On14 (Warszawa), a także podczas Krakow Summer Jazz Festiwal oraz Międzynarodowego festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”.
Wiosną 2021 ukazała się pierwsza płyta pod tytułem “Roots”, w skład której wchodzą tradycyjne pieśni z Ukrainy i Polski w opracowaniu na trio jazzowe. Nazwa “Roots”, czyli “Korzenie” pojawiła się dlatego, że poprzez wykonanie dawnych pieśni można odczuć związek ze swoim rodem, ze swoim krajem, zrozumieć kim się jest i odnaleźć swoje tytułowe korzenie. Muzyka tradycyjna Ukrainy i Polski ma w sobie dużo wspólnego, przedstawienie pieśni tych krajów w jednym programie pokazuje, że jesteśmy bliskimi narodami i kultura nas łączy. W repertuarze można znaleźć groove’owe utwory, ballady, a także szybkie kompozycje z tanecznym charakterem. Współczesne aranżacje i jazzowa harmonia pozwalają na nowo interpretować słowiański folklor, jednak tradycje i charakterystyczne elementy muzyki etnicznej zostają zachowane i łącznie tworzą unikalny klimat i nastrój.’
Foto: Lidia Jaźwińska

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *