MBP – Galeria Niebieska. Dwudziestolecie XX XXI – wystawa…

Na wystawie prezentowane są prace autorów tworzących w dwudziestoleciu XX wieku, pochodzące z kolekcji Krystyny Baniowskiej-Stasiek oraz jej własne prace powstałe w latach dwudziestych bieżącego stulecia
ANTOINE GUILLAUME (TONY) MINARTZ
(*28.04.1870 Cannes +13.12.1944 Cannes). Rysownik, malarz. Jego ulubione motywy to Paryż nocą, Paryż wieczorem, kawiarnie, sale koncertowe, restauracje, teatry, parady i wystawy kwiatów, tętniące życiem ulice, targi, festyny i fajerwerki. Te same tematy podejmuje na południu, gdzie dochodzą niezwykłe w nastroju pejzaże marynistyczne i sceny z plaż Morza Śródziemnego. Postrzegany jest jako niezastąpiony kronikarz i świadek czasu.
PAUL HUBERT COLIN
(*27.06.1892 Nancy +18.06.1985 Nogent-sur-Marne). Plakacista, malarz, projektant, ilustrator, scenograf, rysownik, dekorator, kostiumograf, grawer, grafik, publicysta. Jeden z najbardziej innowacyjnych i wpływowych twórców francuskich pierwszej połowy XX wieku. W 1916 r. stał się liderem szkoły plakatu litograficznego. Jest autorem około 1400 plakatów oraz ponad 700 scenografii i kostiumów teatralnych od Casino de Paris po Comédie-Française. W 1929 r. jako członek Związku Artystów Współczesnych założył Szkołę Rysunku i był jej dyrektorem.
ANDRÉ MEURICE
Malarz, rysownik, dekorator działający w latach 20. i 30. XX wieku. Jego twórczość to sceny rodzajowe – spotkania, ulice, plaże, kasyna, bary, tarasy, wnętrza lokali, Plac Pigalle, wyścigi samochodowe – szalonych lat, nazywanych „ryczącymi”, kiedy to wyzwolenie moralności, lekkomyślności, optymizmu, ekstrawagancja i nietypowość zachowań kazały zapomnieć o strasznych i okrutnych latach właśnie zakończonej wojny. Przebywał we wszystkich modnych miejscach, takich jak plaże Atlantyku, Biarritz, Saint-Jean-de-Luz i oczywiście Lazurowe Wybrzeże – Nicea, Cannes, Monako.
JEAN DEL-DEVEZ
(*1910 +1982 Paryż). Malarz, rysownik. Studiował w École de Beaux-Arts de Montparnasse w klasie rysunku i malarstwa. W 1931 r. otrzymał wysoką nagrodę, co rozpoczęło jego ciekawą karierę. Przez 12 lat mieszkał na południu w Grasse. Po powrocie do Paryża (1948) otrzymywał rozliczne nagrody za swoją działalność. Był członkiem Peintres Indépéndants de la Butte Montmartre, nieformalnej grupy artystów w Paryżu, obejmującej także miejskich architektów krajobrazu, dokumentujących otaczającą rzeczywistość.
KRYSTYNA BANIOWSKA-STĄSIEK
Twórczość w zakresie grafiki użytkowej, malarstwa i fotografii. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni grafiki Krzywki i Piotrowicza.
W l. 1976-1996 dyrektor BWA w Tarnowie. Każdy dzień wypełnia się rozlicznymi wydarzeniami, informacjami, poezją, zagubionym psem i kotem, pandemią, katastrofą, wojną, koncertem, podróżą – nie ma początku ani końca. Co robić? Ciach, ciach, ciach nożyczkami, świat się rozsypał, rozbił jak lustro. Zbieram kawałki, nie porządkuję, lecz zmieniam ich miejsce. Zaczyna się kalejdoskop. W tej preparacji świat staje się na nowo ożywiony, pełen obfitości, niespodzianek i tajemnic.
Foto: R. Czerwiński

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *