BGK dofinansuje budowę mieszkań TTBS

Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela podpisał w piątek umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na finansowanie budowy, realizowanego przez Tarnowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, kompleksu mieszkalnego przy ul. Jarej. BGK dofinansuje tę inwestycję w kwocie 12 milionów 537 tysięcy złotych. Na zdjęciu prezentujemy wizualizację nowego osiedla.
Kompleks sześciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których usytuowanych będzie 109 mieszkań, powstanie w pobliżu Góry św. Marcina przy ul. Błotnej i Jarej. Będą to mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe. Te najmniejsze będą miały powierzchnię 30-35 metrów kwadratowych, największe liczyć będą 70 metrów kwadratowych. Większość z nich położona będzie na pierwszej i drugiej kondygnacji, niewiele na trzeciej. Co ważne, wszystkie budynki wyposażone będą w windę. Do dyspozycji mieszkańców będzie 75 miejsc parkingowych w garażu podziemnym oraz 60 na parkingach zewnętrznych.
– Ambitnym wyzwaniem dla nas jest, aby ta lokalizacja i charakter architektoniczny budynków stwarzał przyjazne otoczenie dla zamieszkania, wzbogacone w zieleń i sąsiedztwo obiektów rekreacyjnych. W pobliżu są szkoły, jest przedszkole, w trochę dalszej odległości sklep i przychodnia. Wystawa mieszkań jest głównie na południe, gdyż kilkaset metrów od tego kompleksu znajduje się najcieplejsze miejsce w Polsce. Stwarza to możliwość wykorzystania energii słonecznej. Na dachach będą panele fotowoltaiczne, chcielibyśmy także aby mieszkania ogrzewane były za pomocą gruntowych pomp ciepła. Przewidziany jest także zbiornik retencyjny – mówi prezes TTBS, Wojciech Daniel.
Całkowita wartość inwestycji wyniesie ponad 40 milionów złotych. Tarnowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest w tej chwili w trakcie kompletowania budżetu. Bardzo ważną jego częścią będzie dofinansowanie udzielone przez Bank Gospodarstwa Krajowego. – Jeżeli wszystko pójdzie dobrze to lada miesiąc TTBS uzyska także decyzję kredytową i będziemy mogli podpisać umowę kredytową na kolejne ponad 12 milionów złotych. Część środków będzie natomiast wniesiona przez przyszłych najemców – dodał Wojciech Daniel.
Przetarg na budowę kompleksu ogłoszony ma być już jesienią, a roboty rozpocząć mają się wiosną przyszłego roku. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, prace zakończą się w czwartym kwartale 2024 roku.
Obecnie, w Tarnowie łącznie ze środków budżetu miasta i przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego jest realizowanych 221 mieszkań. – Oprócz tych 109 na ul. Jarej, jest to 50 mieszkań na ul. Sportowej. będących już w końcowej fazie realizacji. Tam w ramach programu „Mieszkanie na start” najemcy zostali już wyłonieni. Na ul. Krzyskiej, Miejski Zarząd Budynków realizuje natomiast inwestycję o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców Tarnowa – 62 mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą to lokale dla osób „uwięzionych” w swoich dotychczasowych mieszkaniach. Jeżeli zdecydują się one na zamianę, otrzymają lokal na ul. Krzyskiej, a zwolnione w ten sposób mieszkania przeznaczone będą dla osób czekających w kolejce na mieszkania komunalne – mówi prezydent Roman Ciepiela.
Wizualizacja dostępna na stronie UMT.
Info:Stefan Mikulski UMT
Foto: L. Jaźwińska

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *