Propozycje na lato w mieście

Ci, którzy część wakacji spędzać będą w mieście raczej nie powinni narzekać na nudę i brak zajęcia, bowiem wiele tarnowskich instytucji kulturalnych przygotowało bogatą ofertę spędzenia wolnego czasu. Poniżej prezentujemy wybrane propozycje na pierwszą część lata.
Bogata oferta bibliotek
Tradycyjnie w czasie wakacji Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie przygotowała atrakcje dla najmłodszych. Zajęcia odbywać się będą w różnych filiach. Znajdzie się też coś dla starszych czytelników. Co znalazło się tegorocznym programie?
„Tajemnicze życie lasu” to cykl zajęć zorganizowany przez Dział dla Dzieci i Młodzieży. Mogą w nich wziąć udział dzieci do lat 12. Uczestnicy dowiedzą się ciekawostek o lesie: jak powstał, jakie funkcje pełni w naszym życiu, jakie niespodzianki w sobie kryje oraz „zaprzyjaźnią się” z jego mieszkańcami – znanymi i mniej znanymi. Zajęcia urozmaicą gry, zabawy i leśne eksperymenty. Odbywać się będą w środy w godz. 11-12 (przy sprzyjającej pogodzie na zewnątrz biblioteki).
W Filii nr 1 będzie można odebrać specjalny „Paszport Czytelniczy”. Dzieci będą mogły w nim zaznaczyć odwiedzane w okresie wakacyjnym literackie krainy i wykonać kilka czytelniczych zadań. W nagrodę za uzupełnienie paszportu otrzymają niespodziankę. W tej samej placówce odbędzie się jeszcze kilka akcji. Pierwsza z nich „W bibliotece – czy już wiecie? Nibylandię też znajdziecie!”. To spotkania, zabawy, aktywności i warsztaty inspirowane powieścią J. M. Barriego pt: „Przygody Piotrusia Pana”. Adresowane do dzieci powyżej 5 r.z.
Kolejna akcja to „W pracowni Dzwoneczka” – robótki ręczne, zajęcia manualne, proste eksperymenty i małe majsterkowanie (wtorki od 5 lipca do 9 sierpnia, godz. 10-11). Będzie też „Piracka łajba”, czyli zabawy ruchowe oraz ciekawostki i quizy na temat piratów (czwartki od 7 lipca do 11 sierpnia, godz. 10-11).
Dla nieco starszych przewidziano spotkanie „Panie na Tarnowie”. Historyk Krzysztof Moskal opowie mieszkańcom Gumnisk o niezwykłych kobietach, które miały wpływ na historię naszego miasta (data i godzina zostanie podana w późniejszym terminie). W wakacje, w godzinach otwarcia biblioteki, można będzie można zagrać w planszówki. „Na leżaku z książką” to z kole nieformalny dyskusyjny klub książki dla wszystkich, którzy lubią rozmawiać o książkach. Spotkania na zewnątrz biblioteki, na kocykach i leżakach (środy od 6 lipca do 10 sierpnia, godz. 9-10).
„Wakacje jak z bajki” będzie można przeżyć w Filii nr 2. W bibliotece zlokalizowanej na os. Zielonym odbędzie się cykl zajęć edukacyjno-plastycznych dla dzieci w wieku 5-12 lat. W programie: czytanie bajek i poznawanie przygód bajkowych bohaterów, utrwalanie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze i nie tylko; gry, zabawy oraz kreatywne prace plastyczne. Obowiązują wcześniejsze zapisy (tel.
Podobną propozycję ma Filia nr 9. Odbędą się tam zajęcia „Moje wymarzone wakacje” dla dzieci 8-12, których kanwą będą książki: „Mazurscy w podróży” Agnieszki Stelmaszyk, „Marudek i Pogodek na wakacjach” Elżbiety Zubrzyckiej, „Niezwykłe przygody Bartka Renklody” Marioli Jarockiej, „Dzieciaki świata” Martyny Wojciechowskiej oraz przygody „Neli małej Reporterki”. Spotkania urozmaicą zabawy ruchowe, kalambury, rysowanie kredą, zabawy z szarfami (wtorki i czwartki od 16 do 30 sierpnia, godz. 10.30-12).
Puzzlomania to z kolei inicjatywa Filii nr 12 przy ul. Klikowskiej. Chętni – w każdym wieku – mogą odwiedzić bibliotekę w lipcu i w sierpniu i poukładać puzzle. W placówce znajduje się duży wybór różnych układanek.
„Czym na wakacje w marzeniach się udacie?” – zajęcia pod taką nazwą organizuje Filia nr 18. W placówce przy ul. Romanowicza dzieci i młodzież stworzą konstrukcję, która posłuży im do wyimaginowanej podróży. Do wykonania modeli posłużą wszelkie dostępne materiały: karton, bibuła, pudełka, rolki z papieru, patyczki, sznurki, plastikowe nakrętki i butelki itp. Zajęcia dla dzieci klas młodszych. Zajęcia odbywać się będą w czwartki (od 7 lipca do 4 sierpnia, w godz. 11-12:30).
Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie przygotowała ofertę dla dzieci spędzających pierwszy miesiąc wakacji w mieście. Będą one mogły uczestniczyć w zajęciach plastyczno-rekreacyjnych i taneczno-muzycznych. Zajęcia przeznaczone są zarówno dla grup zorganizowanych – na przykład dzieci z półkolonii – jak i dla uczestników indywidualnych. Spotkania odbywać będą się w dwóch grupach – godz. 9–10.30 oraz 11-12.30. Zajęcia taneczno-muzyczne zaplanowano na poniedziałki i środy, plastyczno-rekreacyjne na wtorki i czwartki. – Proponowane bloki tematyczne są tak skonstruowane, aby każdy mógł dopasować temat warsztatów do swoich potrzeb i upodobań. Będzie dużo ruchu, muzyki, okazji do wykazania się kreatywnością i dobrej zabawy! Już na Was czekamy! – zachęcają organizatorzy. Zapisy na wakacyjny lipiec w Bibliotece Pedagogicznej przyjmowane są mailowo pod adresem: ljac@bpt.edu.pl.
Na sportowo
Dzieci i młodzież pozostające podczas wakacyjnych miesięcy w Tarnowie będą mogły uczestniczyć w zajęciach z piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, tenisa stołowego oraz szermierki, a także skorzystać z tańszych biletów wstępu na tarnowskie baseny. W ramach przygotowanego przez miasto programu „Lato w mieście – bezpieczne wakacje 2022”, uczestnicy półkolonii będą mogli ponadto wziąć udział w trzech edycjach Wakacyjnej Olimpiady Sportowej, która odbywać będzie się w hali Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Prowadzone będą dla nich również zajęcia sportowo-rekreacyjne. Szczegółowy program akcji „Lato w mieście – bezpieczne wakacje 2022” dostępny jest pod adresem https://tarnow.pl/Turystyk…/Sportowy-Tarnow/Tarnow-na-lato.
Pałac Młodzieży w Tarnowie zaprasza dzieci z klas I-VI do udziału w półkoloniach „Wakacje 2022 z Pałacem Młodzieży”. Odbywać będą się one w trzech turnusach: 4-8 lipca, 11-15 lipca oraz 18-22 lipca. Turnusy trwały będą od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. W ramach półkolonii dzieci będą miały zapewniony obiad oraz wycieczkę połączoną z warsztatami. Program przewiduje także zajęcia rekreacyjne, sportowe, plastyczne, wokalne, taneczne, fotograficzne czy ceramiczne. Dziecko może być zapisane maksymalnie na dwa turnusy. Dla dzieci zamieszkujących w Tarnowie lub uczęszczających do tarnowskich szkół, odpłatność za turnus wynosi 395 zł, dla pozostałych 450 złotych.
Żeglarsko, śpiewająco i artystycznie
W sobotę, 2 lipca o godz. 14 w Parku Strzeleckim rozpocznie się, trwający do godz. 18, piknik żeglarski. Dla małych uczestników przygotowano szereg atrakcji – będą dmuchańce, malowanie twarzy, konkursy z nagrodami i zabawy z animatorami. Dzieci dowiedzą się również, jak bezpiecznie spędzać czas wolny w wakacje, szczególnie nad wodą. Na uczestników czekać będą strażacy, policjanci, ratownicy WOPR wraz ze służbowym sprzętem. Projekt finansowany z budżetu miasta Tarnowa.
Dzieci w wieku 6-12 lat mogą wziąć udział w tygodniowych zajęciach organizowanych w lipcu lub w sierpniu w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Zajęcia odbywać będą się w terminach 18-22 lipca oraz 1-5 sierpnia od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 12. Poprowadzą je Agata Dymańska i Aleksandra Kubisztal, edukatorki BWA. Jak zapowiadają organizatorzy, letnie spotkania będą krążyć wokół słów i obrazów, które prezentowane są na wystawie poświęconej językowi polskiemu i książce „Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words”. Autorzy publikacji zadbali o różnorodność haseł, którym towarzyszą ilustracje Magdaleny Burdzyńskiej. Obrazy dopełniają i interpretują tekst. – Podczas zajęć będziemy malować, rysować, konstruować, tworzyć girlandy, bawić się literami i szczoteczkami do zębów, tworzyć własną galerię sztuki i lepić niejadalne pierogi – mówią przedstawiciele BWA.
W sierpniu BWA organizuje wakacyjne plenery rysunkowe „Tarnów w plenerze” (8-12 sierpnia) oraz „Mościce w plenerze” (22-26 sierpnia). Zajęcia przeznaczone są dla osób od lat 12. Podczas pleneru, doświadczeni edukatorzy, Sonia i Bartłomiej Pochopniowie, poprowadzą uczestników szlakiem tarnowskiej architektury. Uczestnicy zajęć otrzymają niezbędne narzędzia – od krzesełek przez deski kreślarskie po narzędzia rysunkowe. Podczas trwających trzy godziny codziennych spotkań, będą mogli poznać nie tylko podstawowe.
Wakacje można też spędzić będzie z otwARTą Pracownią Sztuk Wizualnych Tarnowskiego Centrum Kultury. Lipcowe zajęcia są częścią projektu „Tarnów – Nowe Spojrzenie” realizowanego w ramach Programu Rozwój Lokalny. Sfinansowano je ze środków Funduszy Norweskich.
Od 4 do 15 lipca dzieci w wieku powyżej 6 lat uczestniczyć będą mogły w „Zabawach ze sztuką”. OtwARTa na wesoło to połączenie działań w pracowni oraz w plenerze, m.in. w Amfiteatrze Letnim. Zajęcia prowadzić będzie Joanna Graniczkowska. Szczegółowy harmonogram zajęć dostępny jest na stronie www.tck.pl.
OtwARTa klasycznie (i nie tylko) to klasyczny kurs rysunku i malarstwa oraz działania w przestrzeni z pogranicza Land – Art. Prowadzić będzie go – w dniach 18-29 lipca – dr Anna Śliwińska, a zajęcia skierowane są do uczestników w wieku 12+. Podobnie jak w przypadku młodszej grupy, także i tu będą one połączeniem działań w pracowni i w plenerze.
– Spotkania w otwARTej Pracowni Sztuk Wizualnych odbywają się w przyjaznej, twórczej atmosferze z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i indywidualnego kontaktu z każdym uczestnikiem. W naszej pracowni nie ma miejsca na nudę i schematy. Podczas zajęć uczestnicy pracują na profesjonalnych materiałach dla artystów, zapewnionych przez pracownię. Każdy z uczestników na koniec zajęć otrzyma dyplom uczestnictwa – zachęcają do udziału organizatorzy
Zajęcia są darmowe i odbywać będą się od poniedziałku do piątku w godz. 10-13. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są od wtorku, 28 czerwca w Biurze Obsługi TCK. Można ich dokonywać osobiście lub telefonicznie (tel. 14 688 88 88) od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 oraz w sobotę od godz. 10 do 17.
A może teatralnie?
Z początkiem wakacji ruszają w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie warsztaty dla dzieci od 8 do 12 lat. Najmłodsi będą mogli skorzystać z zajęć muzyczno-aktorskich „Wyspy szczęśliwe” oraz warsztatów muzycznych „Wakacje z muzyką całkiem niepoważną”.
W czasie trwania warsztatów „Wysp szczęśliwych” mali uczestnicy będą jeździć gwiezdnym autobusem i zwiedzać Kraje Poezji, Muzyki i Koloru. – Zapraszamy wszystkie dzieci, które nie boją się przygód i chcą wyruszyć z nami w fascynująca podroż do świata wyobraźni. Będziemy śpiewać, tańczyć, rysować i świetnie się bawić – mówi Monika Wenta aktorka tarnowskiego teatru, prowadząca warsztaty. Uczestnicy z warsztatów wyniosą wiele drogocennych informacji. Nauczą się między innymi improwizacji teatralnej i roli muzyki w teatrze. Będą także pracować na wierszach znanych autorów i pomagać w przygotowaniach dekoracji, rekwizytów czy strojów do spektakli. Spotkania będą się odbywać od 27 czerwca do 1 lipca.
Natomiast warsztaty „Wakacje z muzyką całkiem niepoważną”, które zaplanowane są od 4 do 8 lipca, poprowadzą Sławomir Ramian, Piotr Niedojadło oraz Agnieszka Jasielec. Będą to spotkania typowo muzyczne z elementami zajęć plastycznych. Najmłodsi, którzy mają talent wokalny lub muzyczny, będą go mogli szlifować, pracując nad emisją głosu. Nie zabraknie też pokazu na koniec warsztatów dla rodziców i najbliższych, by pochwalić się nowo zdobytą wiedzą.
Info: za UMT
Foto ilustracyjne archiwum Kadru

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *