Projekt „Tarnów Nowe Spojrzenie”

Na co idą moje pieniądze i ile z nich trafia do miasta? Gdzie pojawi się nowy, kilkupoziomowy parking? Jak ma wyglądać dialog między miastem, a mieszkańcami i co z niego wyniknie? Między innymi takie pytania padły podczas wtorkowego, otwartego spotkania dla mieszkańców, które odbyło się w ramach akcji „Tarnów. Nowe Spojrzenie”.

Rozmowy były prowadzone w Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ul. Wałowej 25. Spotkanie poświęcone było nowemu projektowi, realizowanemu przez miasto w ramach funduszy norweskich „Tarnów. Nowe Spojrzenie”. Na jego wykonanie Tarnów otrzymał 3,371 mln euro. Program ma na celu podnoszenie jakości życia mieszkańców małych i średnich miast w Polsce. Jednym z efektów dotacji ma być powstające Tarnowskie Centrum Dialogu. Centrum ma być miejscem, gdzie można porozmawiać o mieście i inicjować procesy miastotwórcze, generować pomysły i współtworzyć projekty. Ma być otwarte na wszystkich mieszkańców, bez barier, bez względu na wiek, światopoglądy, poglądy polityczne i religijne.

W ramach działań realizowanych będą m.in. Biała Księga Dialogu – czyli opracowanie rekomendacji i zestawienie najefektywniejszych sposobów prowadzenia dialogu z mieszkańcami, opartymi na badaniu ankietowym, Tarnowska Akademia Młodych Liderów, dwie konferencje poświęcone dialogowi i hackaton.

Na pytania mieszkańców odpowiadał prezydent Roman Ciepiela i zastępczyni prezydenta Agnieszka Kawa oraz przedstawiciele magistratu. W czasie spotkania zaprezentowano także stronę internetową – nacoidamojepieniadze.pl, która przynosi wiele wyjaśnień w kwestii dochodów i wydatków miasta. Strona powstała z pieniędzy budżetu miasta i jest jednym z czynników, który może zapoczątkować dialog. Pomysły tematyczne, sprawy wymagające omówienia na forum mieszkańców i preferowane lokalizacje przyszłych spotkań mieszkańców można zgłaszać drogą mailową na: dialog@umt.tarnow.pl.
(Marta Tarnowska)


Foto:Lidia Jaźwińska

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *