Igrzyska Europejskie potwierdzone kontraktem

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie podpisana została umowa „Host City and Region Contract” pomiędzy Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich i gospodarzami igrzysk, co było finałem długiego procesu przygotowań do wydarzenia. W uroczystości wziął udział prezydent Roman Ciepiela, bowiem III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 odbędą się nie tylko w Krakowie, który jest gospodarzem imprezy, ale również w Tarnowie, Zakopanem i Krynicy.
Dyscypliny plażowe

Podpisana w Warszawie umowa reguluje zasady organizacyjne i odpowiedzialności za przeprowadzenie imprezy, jest ostatnim formalnym akcentem długiego procesu przygotowań do organizacji III Igrzysk Europejskich, które odbędą się latem 2023 roku. Uczestnicy imprezy odbywającej się w Małopolsce będą mogli zdobywać kwalifikacje do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i rywalizować w mistrzostwach Europy w kilku dyscyplinach. Szacuje się, że w wydarzeniu weźmie udział 7,5 tysiąca sportowców reprezentujących 50 krajów.

Część dyscyplin w ramach igrzysk zaplanowana została w Tarnowie, w związku z tym trwa już rozbudowa niezbędnej do tego celu infrastruktury.

– Według dotychczasowych ustaleń, w ramach Igrzysk Europejskich w Tarnowie odbędą się zawody we wspinaczce, badmintonie, plażowej piłce ręcznej, plażowej siatkówce oraz plażowej piłce nożnej – mówi prezydent Roman Ciepiela. – Po podpisaniu umowy „Host City and Region Contract” wiadomo już, że igrzyska na pewno się odbędą i będziemy gościć w naszym mieście kilkuset sportowców z całej Europy, co będzie świetną promocją dla miasta.

Największą tarnowską inwestycją służącą igrzyskom będzie budowa kompleksu przeznaczonego do rozgrywek w dyscyplinach plażowych, który już powstaje w miejscu starego zespołu basenowego oraz na terenie byłego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego w Mościcach. Na inwestycję w miejscu starego basenu Tarnów otrzymał z budżetu państwa 25 mln 200 tys. zł, całość wydatków zamknie się kwotą 34 mln 286 tys. zł.

– Na tym 3.5 hektarowym terenie trwa realizacja inwestycji, która po zakończeniu igrzysk służyć będzie tarnowianom jako letni park wodny – podkreśla prezydent i dodaje, iż jest to odpowiedź na postulaty mieszkańców miasta.

W rozmowach z przedstawicielami rządu prezydent Tarnowa wynegocjował również, że ponad 20 mln zł przeznaczonych zostanie na inne obiekty sportowe – to m.in. modernizacja stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego w Mościach. Powstaną tam piaszczyste boiska do piłki nożnej, siatkowej i ręcznej oraz trybuna dla około tysiąca widzów oraz dwa boiska treningowe z tymczasowymi trybunami. Zmodernizowany stadion po igrzyskach wróci do swoich pierwotnych funkcji. Docelowo, po zakończeniu dwóch etapów modernizacji, powstanie stadion umożliwiający rozgrywki I ligi piłki nożnej, z dwiema trybunami po minimum 1000 miejsc każda, podgrzewaną nawierzchnią z trawy hybrydowej oraz infrastrukturą zgodną z wymogami PZPN, obejmującą m.in. zaplecze, oświetlenie, parkingi itp.

– Warto też pamiętać o innych związanych z igrzyskami inwestycjach, bowiem złożyliśmy wnioski na około 35 mln zł, które chcemy przeznaczyć na budowę dróg i parkingów i obecnie oczekujemy na decyzje – podsumowuje prezydent.
Info/foto:UMT

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *