II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny PRIX ANIMATO

W Tarnowie po raz drugi odbyło się wydarzenie muzyczne w formie konkursu, którego pomysłodawcą jest prof. Marian Rybicki z École Normale de Musique w Paryżu. Konkurs odbył się Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Wystąpiło czterech wyróżniających się pianistów, którzy zaprezentowali na fortepianie krótkie programy muzyczne.

O występujących artystach i wydarzeniu profesor Marian Rybicki powiedział: „Grać Chopina w Polsce jest największym marzeniem młodych pianistów z całego świata. Dziś, w Tarnowie, czwórka spośród nich doznaje tego szczęścia…Witamy ich z całego serca i życzymy im powodzenia w naszym niecodziennym i oryginalnym konkursie.Oni już posiadają dyplomy prestiżowych uczelni, nagrody międzynarodowych konkursów i uznanie krytyków muzycznych. Czego więc oczekują od tej przygody w naszym mieście? Oczekują tego, co najważniejsze w życiu każdego artysty: uznania i podziwu szerokiej Publiczności. Dlatego w naszym konkursie tylko i wyłącznie Publiczność, bez tradycyjnego zawodowego jury, będzie głosować i przyznawać nagrody.Każdy Wasz głos, Drodzy Słuchacze, będzie cennym dodatkiem do przyszłej kariery naszych kandydatów….Muzyka jest językiem przemawiającym wprost do serca, bez względu na wykształcenie muzykologiczne odbiorcy…Dlatego też głosujcie śmiało, wprost od serca!”

Pianistą, który zdobył największą ilość głosów otrzymał tytuł Laureata Publiczności i nagrodę pieniężną, ufundowaną przez Stowarzyszenie Animato, został Hyuk Lee – Korea Południowa (30 000PL). Miejsce drugie

i 15 000 PLN. otrzymał Illia Owczarenko – Ukraina.

W edycji tarnowskiej obowiązywał wyłącznie program chopinowski. Pianiści mieli dowolność w doborze programu, ale wyłącznie z twórczości Fryderyka Chopina. Jedynym obowiązkowym utworem dla wszystkich było Preludium A-dur.

Zaproszeni pianiści:
Galyna Gusaczenko – Ukraina
Hyuk Lee – Korea Południowa
Yeontaek Oh – Korea Południowa
Illia Owczarenko – Ukraina

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *