Ella Zolotarenko – Niech zapanuje pokój na Ukrainie….

Multimedialne Centrum Artystyczne – BWA – Ella Zolotarenko – Niech zapanuje pokój na Ukrainie.Otwarte warsztaty z artystką dla dzieci i dorosłych / finisaż wystawy
Wystawa prac ukraińskiej artystki Elli Zolotarenko. Tytuł wystawy to manifest artystki, nawiązujący do obecnej sytuacji politycznej – inwazji Rosji na Ukrainę.

Ella Zolotarenko – urodzona we Lwowie 16 lutego 1973 roku. Jest nauczycielką z wykształceniem artystycznym i psychologiem. W swojej działalności arteterapeutycznej wykorzystuje technikę malarstwa Petrykivka. Artystka kultywuje ukraiński styl etniczny, wprowadzając odbiorcę do tradycji ukraińskiego malarstwa. W Polsce swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Bielsku-Białej (2018), Brniu (2019), Jaworzu (2020).
Malarstwo Petrykivka to tradycyjny ukraiński styl malarstwa dekoracyjnego, wywodzący się ze wsi Petrykivka w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie, gdzie tradycyjnie malowano nim ściany domów i przedmioty codziennego użytku. O wyjątkowości obrazów decyduje m.in. niezwykły sposób rysowania palcami oraz pędzelkami, którymi wykonuje się konkretne ruchy. Zdobienie w tym stylu łączy w sobie tradycyjne wzory z nowoczesnymi motywami współczesnych twórców. Prace w tradycyjnym ukraińskim etnicznym malarstwie można spotkać na porcelanie, szkle, ceramice, drewnie, meblach, odzieży a nawet muralach. Malarstwo w Petrykivce wyrosło, podobnie jak w położonym na Powiślu Zalipiu, z potrzeby zdobienia domów i podobnie zajmowały się nim początkowo tylko kobiety. Malarstwo z Petrykivki zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO.


Fot.R.Czerwiński
#bwatarnów
#solidarnizukrainą
#pomocdlaukrainy
#EllaZolotarenko

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *