80. rocznica I transportu kobiet do KL Auschwitz …

W pierwszym polskim, kobiecym transporcie z więzienia tarnowskiego i krakowskiego przy u. Montelupich, było 127 osób. Oznaczono je numerami od 6784 do 6910.

Oczywiście stały się ofiarami niemieckiej nazistowskiej machiny okrucieństwa i zagłady, ale w zdecydowanej większości były też polskimi bohaterkami. Nie możemy zatem zapomnieć o ich heroicznej postawie.

Wyrazem tego szacunku i pamięci była dzisiejsza uroczystość pod Pomnikiem Pierwszego Transportu Więźniów do KL Auschwitz w Tarnowie. W uroczystości uczestniczyły władze samorządowe miasta, radni, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, młodzież szkolna, szkolne Poczty Sztandarowe i mieszkańcy. Wartę honorową wystawiło XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie.

Najbardziej dziś znaną uczestniczką pierwszego polskiego transportu kobiet do KL Auschwitz jest STEFANIA ŁĄCKA – nr 6886. Wśród więźniarek, które znalazły się, obok Stefani w pierwszym transporcie z Tarnowa, była m.in.KAROLINA WILIŃSKA nr 6881, WŁADYSŁAWA KĘDZIERSKA nr 6902, JANINA MARZEC nr 6861, AURELIA PIĘKOSZ nr 6879.


Foto:Lidia Jaźwińska

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *