Pamiętając o przeszłości, budujemy wspólną przyszłość. Polsko-niemiecki projekt w ZSEO Tarnów

Grupa niemieckiej młodzieży gościła w ubiegłym tygodniu w Małopolsce na zaproszenie tarnowskiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Celem spotkania było poznanie historii drugiej wojny światowej w ramach programu “Zachować pamięć”.

Wizyta piętnastoosobowej grupy młodzieży z Niemiec wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły z Lünen w Nadrenii Północnej Westfalii miała miejsce w dniach 4-8 kwietnia. Razem z rówieśnikami, którzy na co dzień uczą się w tarnowskim ZSEO, Niemcy realizowali projekt historyczny pt. „Utracone dzieciństwo – dzieci i młodzież w obliczu wojny, konfliktów zbrojnych oraz łamania praw dziecka” w ramach programu „Wege der Erinnerung – Zachować pamięć”.

W trakcie pobytu w Polsce, niemiecka młodzież odwiedziła Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie wzięła też udział w warsztatach „Dzieci w Oświęcimiu”. W Tarnowie, oprócz zwiedzania miasta, główna uwaga została skupiona na miejscach związanych z kulturą judaistyczną, takimi jak m.in. pomnik upamiętniający pierwszy transport ludności do obozu w Auschwitz oraz Cmentarz Żydowski, na którym odbyły się warsztaty odwzorowywania ornamentyki namacewnej. Poprowadził je Tomasz Kocur – na co dzień nauczyciel historii i filozofii w ZSEO oraz twórca Fundacji AntySchematy 2. – W planie nie zabrakło także jednodniowego pobytu w Krakowie na czele z odwiedzinami w Fabryce Schindlera, w której mieści się muzeum dokumentujące losy miasta i jego mieszkańców w okresie okupacji niemieckiej – mówi Beata Skóra, koordynatorka projektu i nauczycielka języka niemieckiego w ZSEO.

Celem międzynarodowego spotkania było nie tylko poznanie odwiedzanych miejsc pamięci terroru hitlerowskiego w Polsce i rozszerzenie wiedzy dotyczącej drugiej wojny światowej, Holokaustu oraz zagłady dzieci i młodzieży w tamtych czasach, ale również zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo wzrostu konfliktów zbrojnych na świecie w ostatnich latach – w tym w najbliższym sąsiedztwie naszego kraju – i uwrażliwienie na sytuację dzieci i młodzieży w krajach dotkniętych wojną i konfliktami zbrojnymi, a także łamanie praw dziecka.

Projekt zrealizowany został dzięki dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Organizacja, która utworzona została w 1991 roku, ma za zadanie inicjowanie kontaktów między młodzieżą z Polski i Niemiec oraz wspierania procesów wzajemnego poznania się i zrozumienia.


fot. materiały ZSEO Tarnów

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *