Elżbieta Pazera – Malarstwo. Wystawa z cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” …

W Galerii „Piwnica pod Trójką”, odbył się wernisaż wystawy prac Elżbiety Pazery. Artystka zaprezentowała na niej 30 prac. Bije z nich ciepło, spokój, nostalgia, wzmacniana mocą barw zieleni i błękitu. Elżbieta Pazera tworzy nie tylko pędzlem, tworzy przede wszystkim sercem. Zaletą jej obrazów jest to, że stanowią jej własną wizję tego co mogła zobaczyć i podziwiać na własne oczy.
Kilka słów o artystce…
Elżbieta Pazera – malarka, pedagog. Absolwentka Akademii Ekonomicznej i Pedagogicznej (Instytut Sztuki) w Krakowie. Uprawia malarstwo sztalugowe, zajmowała się pracą z młodzieżą prowadząc zajęcia w Autorskiej Pracowni Plastycznej Tarnowskiego Centrum Kultury. Członek ZPAP w Krakowie. Prezentowała swoje prace na ponad 20 wystawach indywidualnych, m. in.: w Tarnowie, Gorlicach, Krakowie, Bissendorf (Niemcy) i w Warszawie.11 kwietnia 2022 r., o godz. 18:00, w Siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie,
Dorobek artystyczny…
Uczestniczyła w ponad 100 wystawach zbiorowych: ogólnopolskich, zagranicznych i środowiskowych, m. in. w kraju: „Salony Jesienne”, „Spotkania” – Tarnów, „Salony ZPAP” – Tarnów, Kraków, „Nowi członkowie ZPAP” – Galeria Pryzmat – Kraków, „Pejzaż Polski” – Wrocław, „Byliśmy, jesteśmy, będziemy” – Kraków, „Bliźniemu Swemu” – Warszawa – Zachęta, Wrocław, Kraków – Pałac Sztuki, Aukcja w BWA Rzeszów – 2008, 2010, 2012 i 2014 r., „Dwa Księżyce” – Kazimierz Dolny – Muzeum, „Pejzaż z Cyklad” – Galeria „Szalom” – Kraków, 2009 r., „W Kręgu Pogranicza” – Łańcut, Krynica, „100 lat ZPAP” – Pałac Sztuki – Kraków – 2011 r.
Za granicą: „Europa w Trenczynie” – Trencin, Levoća – Słowacja, Calgary – Kanada, „Sympozjum Sympat” – Komarno – Słowacja, Lwów – Ukraina. Wystawy w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku – 2006 i 2008 r., „Pejzaż z Cyklad” – Syros – Posidonia – Grecja – 2009 i 2011 r.
W latach 2001 – 2004 realizacja cyklu wystaw rodzinnych pt.: „Pazerowie” (Gorlice, Jarosław, Lesko, Ostrowiec Świętokrzyski, Tarnów, Krosno, Dębica), a także udział w licznych plenerach międzynarodowych, pokazach i wystawach poplenerowych, m.in.: Trenczyn, Patince – Komarno, Levoca – Słowacja, Tarnów, Częstochowa, Iwonicz Zdrój, Łańcut, Rymanów Zdrój, Krynica, Rzeszów, Raków, Konstancin – Jeziorna 2008, „Galeria Hortar” – Tarnów 2010 i 2013 r., „Tarnów w malarstwie” – Tarnów, Muzeum Okręgowe 2015 r. Posiada prace w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Zdaniem prof. Stanisława Tabisza….
Malarstwo pejzażowe Elżbiety Pazery to świadoma synteza i upraszczanie, rzadka umiejętność, która jest wynikiem skromności i pokory wobec tego, co w malarstwie o pejzażu można by przegadać. Pejzaże te znajdują swoje miejsce w kanonie sztuki współczesnej – ciągle jeszcze żywej potrzebie formy przedstawieniowej. Bowiem jest to twórczość o autonomicznym wydźwięku i osobistym działaniu.
Foto: Lidia Jaźwińska
Relacja filmowa na: https://www.facebook.com/NSerwisKADR/videos/315775587361014

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *