Z ministrem o samorządowej cyfryzacji….

Z inicjatywy prezydenta Romana Ciepieli w Sali Lustrzanej odbyło się spotkanie samorządowców z regionu tarnowskiego z ministrem cyfryzacji, Januszem Cieszyńskim. Rozmawiano oczywiście o cyfryzacji pracy urzędów miast i gmin oraz o możliwościach zwiększenia zakresu e-usług dla mieszkańców.
Samorządy z regionu tarnowskiego już od wielu lat współpracują ze sobą w zakresie cyfryzacji pracy urzędów miast i gmin, czemu służył zrealizowany już wspólny projekt pod nazwą Centrum Usług Wspólnych, którego liderem był Urząd Miasta Tarnowa. Z założeniami, wdrożeniem projektu w życie i jego efektami zapoznał zebranych Janusz Różycki, dyrektor Wydziału Informatyzacji UMT. W projekt włączyło się 21 partnerów z regionu tarnowskiego. Projekt kosztował blisko 10 mln zł, w tym dofinansowanie z UE wyniosło 6 mln 200 tys. zł. Celem głównym było ujednolicenie i unowocześnienie systemów przechowywania danych, ich przetwarzania, obróbki, udostępniania i wymiany. Dzięki projektowi zintegrowano cyfrowe platformy samorządowe i usprawniono przepływ informacji pomiędzy urzędami i ich wydziałami, obecnie mieszkańcy mogą m.in. sprawdzić, zdalnie na jakim etapie jest aktualnie sprawa załatwiana przez nich w danym urzędzie lub np. stan wszystkich swoich rozliczeń finansowych z urzędem. To jednak tylko niewielki fragment działań, dzięki którym coraz więcej urzędowych spraw można załatwić online, a określenie e-urząd coraz bardziej nabiera praktycznego znaczenia.
– Centrum Usług Wspólnych to był pierwszy krok, teraz pora na kolejne wspólne działania samorządów z regionu, dzięki którym nasi mieszkańcy otrzymają nowe możliwości zdalnego kontaktowania się z urzędami i załatwiania swoich spraw bez osobistej obecności, a wszystkie systemy informatyczne będą jeszcze bardziej zaawansowane i bardziej bezpieczne – mówił Roman Ciepiela. – Ten drugi krok to stworzona przez miejskich informatyków koncepcja Tarnowskiego Klastra Cyfrowego – samorządowej chmury cyfrowej. Centrum Usług Wspólnych było pionierską i w pewnym sensie pilotażową inicjatywą w kraju. Chętnie podejmiemy się takiego pilotażu na kolejnym etapie. Oczywiście wymaga to zewnętrznego finansowania i na takie liczymy.
Jak podkreślił Janusz Różycki, owa samorządowa chmura to przede wszystkim jeszcze bardziej nowoczesna infrastruktura, zintegrowane systemy, bezpieczeństwo, kontynuacja wirtualizacji i standaryzacji systemów miejskich i rozbudowane usługi dla mieszkańców m.in. poprzez tworzenie kolejnych mobilnych usług miejskich.
Minister Janusz Cieszyński stwierdził, iż jest pod wielkim wrażeniem dotychczasowych wspólnych działań cyfryzacyjnych samorządów z regionu tarnowskiego i nie zdawał sobie sprawy z ich szerokiego zakresu i technologicznego zaawansowania. – Szczerze państwu gratuluję tych osiągnieć, są naprawdę imponujące – powiedział. Koncepcję Tarnowskiego Klastra Cyfrowego uznał za bardzo interesującą, a jej finansowanie widzi z pomocą funduszy europejskich.
Minister krótko omówił działania rządu związane z różnymi działaniami cyfryzacyjnymi w obecnej sytuacji wojny w Ukrainie i napływu uchodźców do Polski, poprosił również samorządowców o podzielenie się uwagami związanymi z nadawaniem uchodźcom numerów PESEL, działaniem służących temu celowi systemów informatycznych itp. Rozmawiano też o możliwościach praktycznych usprawnień w systemie.
Jerzy Kutrzuba
Rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa
Foto.P.Topolski

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *