III Kongres Kompetencji Przyszłości w Tarnowie…

5-6 kwietnia br. Tarnów stanie się polską stolicą edukacji cyfrowej. A to za sprawą Kongres Kompetencji Przyszłości, który po raz trzeci zorganizuje Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” (SMWI). Weźmie w nim udział blisko 200 ekspertów, badaczy
i decydentów z całego kraju.

III Kongres Kompetencji Przyszłości, którego miejscem jest Centrum Sztuki Mościce, jest pierwszym poblisko 3 latach stacjonarnym spotkaniem czołówki specjalistów edukacji cyfrowej. Jego program koncentruje się na dokonaniu diagnozy stanu rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce Anno Domini 2022oraz opracowaniu rekomendacji dla władz publicznych, służących optymalizacji polityki na tym polu w perspektywie 2030 roku.

– Tarnowski Kongres otworzy nowy rozdział w debacie na temat praktyki rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce, koniecznej by podsumować doświadczenia z ostatnich lat i zaprojektować działania odpowiadające na wyzwania 3 dekady XXI wieku. Kompetencje cyfrowe są dziś najważniejszym motorem rozwoju gospodarczego i społecznego, a ich deficyt stanowi silną barierę rozwojową. Dlatego debata specjalistów na temat zasad, programów i narzędzi ich rozwoju ma strategiczne znaczenie dla przyszłości Polski. Tarnów będzie ważnym miejscem na mapie dyskusji, jakie wkrótce rozpoczną się nad Programem Rozwoju Kompetencji Cyfrowych do roku 2030, jaki opracowany został w KPRM – podkreśla Krzysztof Głomb – dyrektor programowy Kongresu, na co dzień – prezes SMWI.

Pośród głównych tematów spotkania znalazły się: zapewnienie wykwalifikowanych kadr informatycznych dla Przemysłu 4.0, transformacja cyfrowa szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rola samorządów rozwoju kompetencji cyfrowych mieszkańców (w tym nauczycieli i osób starszych) oraz zapewnienie skutecznego modelu szkoleń w skali kraju.

 

Kluczowe wystąpienia podczas Kongresu zaprezentuj: Janusz Cieszyński – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ds. cyfryzacji, prof. dr hab. Grzegorz Mazurek – rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Justyna Orłowska – pełnomocniczka Ministra Edukacji i Nauki ds.Transformacji Cyfrowej oraz dr hab. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponad50 prelegentów i panelistów konferencji to czołówka polskich ekspertów i praktyków edukacji cyfrowej, badaczy, przedstawicieli firm sektora edtech i samorządowców działających na polu edukacji cyfrowej Polek i Polaków.

 

Patronat nad III Kongresem Kompetencji Przyszłości objęli: Janusz Cieszyński – sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.

 

Inauguracja konferencji nastąpi 5 kwietnia o godz. 11:00, zaś obecność reprezentantów kierownictwa MEiN i KPRM organizatorzy zaplanowali na 6 kwietnia. Efektem spotkania będą rekomendacje wynikające z debat, które zostaną przedstawione władzom publicznym odpowiedzianym za rozwój kompetencji cyfrowych w Polsce, m.in. MEiN, MPRM, MRiT i zarządom województw.

Relacja filmowa z konferencji prasowej na: https://www.facebook.com/NSerwisKADR/videos/1404944939957436

 

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *