TCK – Wystawa fotografii – MARCIN BAWIEC

Jeśli chcecie odbyć podróż na szczyty tam, gdzie potęga gór dostarcza wielu emocji i przeżyć. Tam, gdzie magiczny urok oraz koloryt krajobrazu gór miesza się z błękitem nieba i chmurami, gdzie nad poziomem morza świat jest zupełnie inny, rządzący się swoimi prawami, którym to człowiek, a nie przyroda musi się podporządkować. Jeśli chcecie zobaczyć przepiękne często niedostępne miejsca, to zapraszam do obejrzenia wystawy MARCINA BAWCA w Tarnowskim Centrum Kultury.
Autor prezentuje na niej 80 prac wykonanych podczas wielu wypraw z odwiedzanych krajów. Oglądając wystawę przekonacie się, jak fotograficzna pasja Marcina Bawca przekłada się na wartość i jakość jego fotografii, wykonanych podczas przemierzania setek kilometrów, w zderzeniu z samotnością i brakiem komfortu o różnych porach dnia i roku. Zobaczycie fotografie kolorowe i monochromatyczne, obrazujące m.in. Czekoladowe Wzgórza, Ritten Renon, czy Pop Iwan. Są również Tatry czy Bieszczady, ale fotografowane o wschodzie. Zestawione na tej ekspozycji pokazują piękno świata n.p.m. Najstarsze zdjęcie pochodzi z 2015 roku a najnowsze ze stycznia tego roku.
Każda praca wpisuje się w misję poszukiwania piękna w fotografii, docierania do odbiorcy w sposób prosty, a jednocześnie zmuszający do zadumy i refleksji. Stanowi wyzwanie dla fotografa, bo na dobrą fotografię składa się wiele czynników, ale fotograf zawsze odgrywa tu rolę pierwszoplanową. Warto przy tym podkreślić, iż fotografia górska jest trudnym i wymagającym tematem. Wiąże się cierpliwością, spokojem i czasem. Góry trzeba zrozumieć, pokochać i mieć przed nimi respekt oraz pokorę. Te cechy odnajdujemy w osobowości Marcina Bawca. A ja dodam jeszcze osobistą skromność fotografa, wrażliwość na piękno i estetykę, co pozwalają mu na tworzenie fotografii nietuzinkowej, która jest ponadczasowa, jakby uchwycona w locie chwili (a może tak jest), okiem pasjonaty z perfekcyjnym opanowaniem fotograficznego warsztatu.
Kilka dodatkowych informacji o fotografie….
Marcin Bawiec mieszka i pracuje w Tarnowie. Pasję fotografowania łączy z zamiłowaniem do podróży. Odwiedził wiele krajów na świecie, a dokładnie trzydzieści trzy. Z każdej podróży sporządza dokumentację fotograficzną, którą następnie prezentuje na licznych wystawach, spotkaniach, pokazach multimedialnych. Jest członkiem Wojnickiego Towarzystwa Fotograficznego Fotum. Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych.
Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych. Ich pokłosiem było przyznanie mu (w 2017 roku) tytułu honorowego Artiste FIAP (AFIAP) oraz (w 2018 roku) tytułu Excellence FIAP (EFIAP) – przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP z siedzibą w Luksemburgu. W 2018 roku został mianowany dyrektorem ds. członkostwa Photographic Society of America w Polsce – w/w funkcja jest po raz pierwszy (w historii PSA) pełniona przez Polaka, jest również Oficerem Łącznikowym Photographic Society of America w Polsce.
W dniu 24 kwietnia 2018 roku otrzymał certyfikat QPSA (Recognition of Photographic Achievement) – jest to pierwsze tego typu wyróżnienia dla Polaka. Jest jurorem konkursów międzynarodowych między innymi prestiżowego konkursie im. Jana Sunderlanda w Nowym Targu ,,Krajobraz Górski”, oraz w Jarosławiu ,,Tylko jedno zdjęcie”. W 2019 roku jako pierwszy Polak uzyskał tytuł ARTIST (A.CPE) w Rumuni. W 2020 został uhonorowany kolejnym tytułem fotograficznym Genius APS (G.APS) – tytułem przyznanym przez Agile Photographic Society w Bangladeszu.
Wystawa czynna od 5 do 26 lutego 2022 r. Galeria TCK – od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00. Galeria TCK – Rynek 5 – Tarnów. Bilety w cenie 5 zł i 3 zł (ulgowy).
WAŻNE….
W materiale wykorzystano fotografie będące własnością autora z jego prywatnego portalu. Większość z nich znajduje się na wystawie. Jednakże dodatkowo zamieszczam te, które swym pięknem i symbiozą z przyrodą zrobiły na mnie duże wrażenie.
Lidia Jaźwińska

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *