Jubileusz 150-lecia Urodzin Jana Szczepanika…

W tarnowskim Ratuszu odbyła się Inauguracja obchodów Roku Jana Szczepanika w Tarnowie. Główne obchody zaplanowano na czerwiec, jednak już dzisiaj 28 stycznia br. rozpoczęto projekt upamiętniający tego wyjątkowego „galicyjskiego geniusza”. Patronatem honorowym wydarzenie objęli Roman Ciepiela Prezydent Tarnowa i Piotr Przytocki Prezydent Krosna.
Uroczystość odbyła się Galerii Sztuki Dawnej w ramach muzealnego cyklu Galerii Jednego Obiektu, na którym zaprezentowana została tkanina artystyczna wykonana metodą opracowaną przez Szczepanika: „Apoteoza 50-lecia panowania Cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa”.
Przypomnijmy….
Decyzją tarnowskich radnych rok 2022 ustanowiony został w Tarnowie „Rokiem Jana Szczepanika”. Obchodzona właśnie 150. rocznica urodzin wielkiego wynalazcy jest okazją do przypomnienia jego życiorysu i dokonań. Przez wiele lat związany z naszym miastem i tu pracujący Szczepanik określany był mianem „polskiego Edisona”. Był on autorem kilkudziesięciu wynalazków m.in. z dzieciny tkactwa, barwnej fotografii oraz telewizji.

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *