WYSTAWA FOTOGRAFI MARCIN BAWIEC…

Zapraszamy i zachęcamy do eksplorowania świata wystawą fotografii Marcina Bawca, zabierając państwa wysoko nad poziom morza. Fotografie niedostępnych i przepięknych miejsc z ponad 30 krajów prezentowanych będzie na kilkudziesięciu fotografiach w Galerii TCK. Otwarcie wystawy połączone ze spotkaniem z autorem, który opowie o swojej pasji do fotografii i podróżach, odbędzie się 4 lutego (piątek)
o godzinie 18:00
.


W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo i w związku z obowiązującymi limitami osób na wydarzeniach kulturalnych, otwarcie wystawy odbędzie się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i w. w. limitów.

 

Wystawa fotografii zatytułowana n.p.m., stanowi cykl 80 prac wykonanych w trakcie wielu wypraw będących realizacją pasji podróżniczej. Widz odnajdzie tu krajobraz górski, fotografie kolorowe oraz monochromatyczne. Fotografie na wystawie pochodzą z wielu różnych wypraw, najstarsze zdjęcie pochodzi z 2015 roku, ale są też Bieszczady ze stycznia tego roku.

Przemierzone przez Marcin Bawca setki kilometrów, ucieczka ze strefy komfortu, nieprzespane noce i dużo wyrzeczeń dały efekt w postaci tej wystawy. Autor przede wszystkim stara się pokazać miejsca, które dla wielu są niedostępne i nieznane, jak np. Czekoladowe Wzgórza, Ritten Renon, czy Pop Iwan. Są również Tatry czy Bieszczady, ale fotografowane o wschodzie. Zestawione na tej ekspozycji pokazują piękno świata n.p.m.

 

„Znakomity fotograf Robert Bresson powiedział, że: fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył. Tego się będę trzymał.” Marcin Bawiec                                              

 

Każdy, kto choć raz próbował ten wie, że fotografia górska, to temat bardzo trudny i wymagający. Nie wystarczy bowiem pojawić się wśród szczytów żeby „popstrykać” w czasie niedzielnej wycieczki, bo najczęściej efekt takich działań nie przyniesie nic, co można by określić mianem: fotografia artystyczna. Góry wymagają czasu, cierpliwości, wysiłku i szacunku. Jeśli chcemy dobrze pokazać majestat i ich piękno, trzeba je zwyczajnie oswoić.

Marcin Bawiec, to autor, który z wrodzoną intuicją odnajduje w górach wszystko, co dostojne, nastrojowe i pięknie. Jego fotografie tworzą wrażenie symbiozy i współistnienia z otoczeniem, powodują że dostrzegamy coś, co wykracza daleko poza tradycyjny pocztówkowy schemat, jaki najczęściej widujemy na zdjęciach gór np. w internecie. Znakomite ale nieoczywiste kadry oraz mistrzowskie wykorzystanie światła, obok wyczucia nastroju i formy, to największe atuty w pracach autora. Wystawa n.p.m. odkrywa przed nami góry znane, a jednocześnie obce; góry piękne, a jednocześnie groźne – dlatego patrząc na nie oczami autora odczuwamy ich wyjątkowość i zarazem bliskość.

Każda z prac, to osobna historia miejsca, czasu, warunków atmosferycznych, pory dnia, roku itd., jednak całość odsłania wspólny mianownik, w moim odczuciu jest nim korelacja naszej egzystencji ze światem wokół.

 

Krzysztof Stós EFIAP,

Prezes Wojnickiego Towarzystwa Fotograficznego Fotum

Marcin Bawiec mieszka i pracuje w Tarnowie. Pasję fotografowania łączy z zamiłowaniem do podróży. Odwiedził wiele krajów na świecie, a dokładnie trzydzieści trzy. Z każdej podróży sporządza dokumentację fotograficzną, którą następnie prezentuje na licznych wystawach, spotkaniach, pokazach multimedialnych. Jest członkiem Wojnickiego Towarzystwa Fotograficznego Fotum.  Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych.

 
Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych. Ich pokłosiem było przyznanie mu (w 2017 roku) tytułu honorowego Artiste FIAP (AFIAP) oraz (w 2018 roku) tytułu Excellence FIAP (EFIAP) – przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP z siedzibą w Luksemburgu. W 2018 roku został mianowany dyrektorem ds. członkostwa Photographic Society of America w Polsce – w/w funkcja jest po raz pierwszy (w historii PSA) pełniona przez Polaka, jest również Oficerem Łącznikowym Photographic Society of America w Polsce.


W dniu 24 kwietnia 2018 roku otrzymał certyfikat QPSA (Recognition of Photographic Achievement) – jest to pierwsze tego typu wyróżnienia dla Polaka. Jest jurorem konkursów międzynarodowych między innymi prestiżowego konkursie im. Jana Sunderlanda w Nowym Targu ,,Krajobraz Górski”, oraz w Jarosławiu ,,Tylko jedno zdjęcie”. W 2019 roku jako pierwszy Polak uzyskał tytuł ARTIST (A.CPE) w Rumuni. W 2020 został uhonorowany kolejnym tytułem fotograficznym Genius APS (G.APS) – tytułem przyznanym przez Agile Photographic Society w Bangladeszu.

 

Wystawa czynna od 5 do 26 lutego 2022 r. Galeria TCK – od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00. Galeria TCK – Rynek 5 – Tarnów. Bilety w cenie 5 zł i 3 zł (ulgowy).

Lidia Jaźwińska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *